Bilim İnsanlarından Korkutan Maske Açıklaması: COVİD-19 Bağışıklık Geliştirebilir!

ABD´de bilim insanları yüz maskelerinin toplu kullanımının corona virüsüne (Covid-19) karşı bir tür “ham aşı” görevi görebileceğini iddia etti.

İnsanlardan, nefesten yayılan damlacıkları yakalamak ve virüsü farkında olmadan yayma riskini azaltmak için maske takmaları istendiği ifade edilirken;  nüfusun büyük bir kısmı tarafından giyilen maskelerin, özellikle cerrahi ve kumaş olanların mükemmel olmadığı ve bazı viral partiküllerin kullanıcının hava yollarına girmesine izin verdiği belirtildi.

“KESİN OLARAK KANITLANMASI MÜMKÜN DEĞİL”
Uzmanlar, insanları bu şekilde tekrar tekrar küçük miktarlarda Covid-19’a maruz bırakmanın vücutlarını virüsü tanıma ve virüsle mücadele etme konusunda eğitme olasılığı olduğunu böylece insanların bağışıklık kazanabileceğini öne sürüyor.

Bu kanıtlanmamış olduğu ifade edilen iddianın, New England Journal of Medicine akademik dergisinde yayımlandığı belirtildi. Bu iddianın kesin olarak kanıtlanmasının mümkün olmadığı çünkü bunun için maskeli ve maskesiz kişilerin klinik deneylerde virüse maruz bırakılması gerektiği ve bunun da etik olmadığı ifade edildi.

TEMELİ VARİOLASYONA DAYANIYOR
Maskelerin Covid-19’a karşı bir miktar bağışıklık sağlayabileceği fikrinin, asırlık bir aşılama tekniği olan “variolasyon” (aşılama) teorisine dayandığı ifade edildi.

Variolasyonun, yeniden enfekte olmayı önleyen koruyucu bağışıklık tepkisi oluşturmak için düşük dozlarda bir patojenle insanları kasıtlı olarak enfekte etme uygulaması olduğu belirtildi. Tartışmalı tekniğin, tarih boyunca insanları çiçek hastalığına karşı aşılamak için kullanıldığı, ancak sonunda onları daha güvenli hale getirmek için zayıflatılmış virüs formları kullanan modern aşılarla değiştirildiği aktarıldı. California Üniversitesi uzmanları bulaşıcı hastalık doktoru olan Dr. Monica Gandhi ve epidemiyolog Profesör George Rutherford yüz maskelerinin “variolasyon” gibi çalışabileceğine inanıyor.

Ghandi, “Virüsü kapabilir ama asemptomatik olabilirsiniz. Yani, asemptomatik enfeksiyon oranlarını maskelerle artırabilirseniz, belki bu popülasyonu aşılamanın (variolasyon) bir yolunu bulabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

KASITLI OLARAK HASTALANMAYIN
Bu iddianın arkasındaki bilim insanları, insanların önlemlere karşı kayıtsız kalmaması ve bağışıklık kazanmak için virüsü kasıtlı olarak yakalamaya çalışmaması gerektiğinin altını çizdi. Araştırmacılar, iddialarının Covid-19 hakkında henüz kanıtlanmamış iki geniş varsayımda bulunduğunu kabul ediyor.

Bu iddiayı eleştirenler, insanların önlemlere kayıtsız kalması ve gereksiz riskler alması durumunda tehlikeli olabileceği konusunda uyarıda bulundukları bu iddiayı reddettikleri belirtildi. İddianın yer aldığı makalenin yazarları arasında olmayan Arizona’da bulunan bulaşıcı hastalık epidemiyologu Saskia Popescu, “Bu teoriyi destekleyebileceğimiz kadar veri yok. İnsanların sosyal mesafeye uyma, el hijyenine dikkat etme ve kalabalık ortamlarda bulunmama gibi diğer tüm korunma stratejilerini takip etmelerini istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir