Connect with us

Koronavirüs Kontrolden Çıktı! Gerçekler Gizleniyor mu?

Corona virüsü salgınında artış devam ederken kritik bir eşikten geçildi… Resmi verilere göre dünya çapında corona virüsü vaka sayısı 20 milyon sınırını geçti… Nisan ayının başında 1 milyon vakanın olduğu corona virüsünde en çok vaka ABD’de görülürken Türkiye’de de 4 Ağustos’tan beri günlük vaka sayısı 1000 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Published

on

Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son haftalarında ortaya çıkan corona virüsü salgını dünya çapında panik yaratmaya devam ediyor… Dünya çapında 1 milyon vakaya Nisan ayında ulaşılan, 22 Mayıs’ta 5 milyon vakanın kayıtlara geçtiği corona virüsü Haziran ayının son günlerinde ise 10 milyon vakaya ulaşmıştı.

KORONA YALANLARI MI VAR, DEVLET GERÇEKLERİ GİZLİYOR MU

Haziran ayından sadece 7 hafta sonra dünya çapında corona virüsü vaka sayısı tam ikiye katlanarak bugün resmen 20 milyona ulaştı. Corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 733.897 seviyesine çıktı.

Bu karamsar tabloya rağmen Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus pozitif yönde açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, “Çekilen büyük acılara rağmen halen umut var. Salgını tersine çevirmek için asla geç değil” dedi.

DSÖ’nün küresel bir pandemi ilan etmesinden 5 ay sonra hızını yavaşlatmayan Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor: 

ABD: 5,085,821
Brezilya: 3,057,470
Hindistan: 2,215,074
Rusya: 890,799
Güney Afrika: 563,598
Meksika: 480,278
Peru: 478,024
Kolombiya: 387,481
Şili: 375,044
İran: 328,844

TÜRKİYE’DE VAKA SAYISI DÜN DE 1000’İN ÜZERİNDEYDİ
Haziran ayında yasakların gevşetilmesiyle birlikte vaka sayısının yükselişe geçtiği Türkiye’de de 4 Ağustos’tan beri 1000 seviyesinin üzerinde olan günlük vaka sayısı dün de 1000’in üzerindeydi.

Yapılan açıklamada 10 Ağustos’ta Türkiye genelindeki günlük vaka sayısının 1.193 olarak kayıtlara geçtiği belirtilirken, 14 insanın da Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 241.997’ye ulaşırken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 5.858’e yükseldi. Dünkü test sayısı 62,219, iyileşen sayısı 1,193 oldu.

YUNANİSTAN  İKİNCİ DALGAYA GİRDİ
İngiliz The Guardian gazetesine konuşan ünlü bilim insanı Gkikas Magiorkinis, ülke genelinde vaka sayısının artmasının ardından açıklamalarda bulundu. Ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı olarak bilinen Magiorkinis, “Yunanistan’ın resmen ikinci dalgaya girdiğini söyleyebiliriz. Şu an savaşı kazandıracak ya da kaybettirecek noktadayız” dedi.

Günlük vaka sayısının pazar günü 203 olarak kayıtlara geçtiği ülkenin durumunu değerlendiren ve bilim kurulunda da olan ve eskiden Oxford Üniversitesi’nde görev alan profesör “Eğer gerekli önlemler alınmazsa günlük vaka sayısı 350’ye çıkabilir” dedi.

TRUMP VATANDAŞLARINI  ÜLKEYE ALMAYACAK
Corona virüsü salgınının en çok etkilediği ülke olan ABD’de Başkan Donald Trump’ın sıra dışı bir yöntem izlemek üzere olduğu öne sürüldü… Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, bir taslak hazırlandığını ve onaylanması durumunda tatile giden bazı vatandaşlarının ülkeye alınmayacağını söyledi.

Henüz onaylanmayan ve değişme ihtimali olan yasa tasarısına göre, Trump yönetimi risk bölgesinden gelen ABD vatandaşlarını ve oturma izni olanları sınırdan içeri almayacak. Trump yönetiminin böylelikle ülke dışından gelebilecek hasta insanların Covid-19’u bulaştırma riskini minimuma indirmeyi amaçladığı belirtildi.

AVRUPA’DA İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Corona virüsü salgınının Çin ve Asya’dan sonraki durağı olan Avrupa’da normalleşme sancılı bir şekilde devam ediyor… Dolaşımın ve turizmin serbest olduğu Avrupa’da sınır yasaklarının ülkeler arasında koordinasyon olmadan yapılmasından endişe eden Avrupa Komisyonu, “Avrupa Birliği’nin Covid-19 vakalarının artmasına karşı hazır olması gerekiyor. Fakat aynı zamanda Avrupa Birliği içerisindeki sınır kontrolü ve güvenliğinin de koordineli bir şekilde alınması gerek, aksi takdirde ikinci dalgayla karşı karşıya kalınabilir” açıklamasını yaptı.

AVRUPA’DA SON DURUM
İtalya´da toplam vaka sayısı 250.825 olarak belirtilirken; yaşamını yitirenlerin sayısı ise 35.209 olarak açıklandı. Almanya’da şu ana kadar 218.500 kişinin enfekte olduğu, toplamda 9.265 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

9.879 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği Belçika’da ise şu ana kadar 74.620 kişinin enfekte olduğu açıklandı. İngiltere´de ise toplam vaka sayısı 311.641 olarak kayıtlara geçerken, can kaybının 46.526ya yükseldiği açıklandı.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending