Connect with us

Dünyada Coronavirüs Salgınında Durumlar Daha Kötüleşti! Okullar Tekrar Kapandı! Hastaneler Doldu!

Dünya çapında corona virüsü salgınında vaka sayısı 22 milyonu geçerken dünyanın farklı bölgelerinden kötü haberler gelmeye devam ediyor… ABD’nin Florida eyaletinde yüz yüze eğitime başlayan 3 okul daha Covid-19 vakası tespit edilmesinden sonra kapanırken, Lübnan’da hastanelerin dolduğu duyuruldu. Türkiye’de de dün 1233 yeni vaka tespit edildiğini açıklandı.

Published

on

Corona virüsü paniği durmak bilmiyor… Dünya çapında corona virüsü vaka sayısı 22 milyonu geçerken Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da son 24 saat içerisinde 777 bin seviyesini geçti.

Corona virüsü salgınının merkezi konumundaki ABD’de vaka sayısı 5.6 milyona ulaşırken, bu ülkeyi sırasıyla Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika takip ediyor.

TÜRKİYE’DE 17 AĞUSTOS’TA 1233 YENİ VAKA
Türkiye’de corona virüsü kaynaklı yeni vaka sayısı 1.000’in üzerindeki seyrini sürdürerek dün 1.233 oldu; 22 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 250.542’ye ulaşırken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 5.996’ya yükseldi.

Ağır hasta sayısı 686 olurken zatürre oranı yüzde 7.5 olarak gerçekleşti. Dünkü test sayısı 74.846, iyileşen sayısı 1.002 oldu.
Türkiye’de Mart ortalarına doğru ilk vaka tespitinin yapıldığı corona virüsü salgınında önlemlerin etkisiyle 800’lü seviyelere kadar gerileyen günlük yeni vaka sayısı, önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran’dan sonra tekrar artış trendine girmişti. 4 Ağustos’tan beri Türkiye’de günlük vaka sayısı 1000 seviyesinin üzerinde seyretmişti.

ABD’DE OKULLAR BİR HAFTA SONRA KAPANDI
Başkan Donald Trump’ın corona virüsü salgınına geç müdahale etmesiyle tarihinin en büyük sağlık kriziyle karşı karşıya kalan ABD’de kaos sürüyor… Yüz yüze eğitimin başladığı bölgelerden tek tek corona virüsü vakaları gelmeye devam ederken dün de Florida’daki en az 3 okul kapatıldı.

Yüz yüze eğitimin başlamasından sadece 1 hafta sonra okulda Covid-19 vakalarının tespit edilmesiyle birlikte 3 okulun kapandığı duyuruldu. Sadece Baker County’deki okul bölgesinde 3 pozitif vaka tespit edildiğini duyuruldu.

ABD basınında yer alan haberlere göre kaç çalışanın ve öğretmenin karantina altına alındığının bilinmediği belirtildi.

Martin ve Bradford’taki okullarda da yaklaşık 260 öğrencinin karantina alındığı duyuruldu.

YASAKLAR GEVŞEDİ REKOR GELDİ
Corona virüsü salgınıyla mücadelede çok sıkı önlemler ve yasaklar alan Japonya’da son 24 saat içerisinde 642 corona virüsü vakası tespit edildi. Ülkede Covid-19′ bağlı sebeplerle 16 insanın yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Bu sayı 25 Mayıs’ta OHAL’in ve yasakların gevşetilmesiyle birlikte ulaşılan en yüksek ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti. Japon yetkililer yeni vakaların 161’inin başkent Tokyo’dan geldiği de vurgulandı. Resmi verilere göre Japonya’da 57.397 insanda acorona virüsü tespit edilirken, 1128 insanın da yaşamını kaybettiği belirtildi.

RUS BAKANDA DA POZİTİF ÇIKTI
Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın corona virüsü testi pozitif çıktı.

Rus haber ajansı Interfax’ın servis ettiği haberde Novak’ın iyi hissettiği ve semptomların hafif seyrettiği belirtildi.

İSPANYA KAPANIYOR
Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da gevşetilen yasaklar ve önlemler tek tek gelmeye devam ediyor…

İspanya’nın en popüler ve kalabalık bölgelerinden Endülüs, Galiçya, Cantabria, Castilla ve Leon’da sıkı yasaklar getirildi. Corona virüsü salgınının hız kazanmaması için önlemlerin artırıldığı belirtilirken Mayorka ve Ibiza’dada havuz partileri ve teknede parti yapmak yasaklandı.

BEYRUT’TA HASTANELER DOLDU
İki hafta önce başkent Beyrut’taki liman bölgesinde depolanan 2750 tonluk amonyum nitratın infilak etmesiyle tarihinin en korkutucu dönemini yaşayan Lübnan’da corona virüsü salgını etkisini gösteriyor…

Binlerce binanın yıkıldığı ve çok sayıda insanın evsiz kaldığı Beyrut’a odaklanan ülkede Covid-19 salgını hızla yayılmaya ve vaka sayısı artmaya başladı.

Lübnan Sağlık Bakanı, hastanelerin tam kapasiteye eriştiğini açıkladı. Hamad Hassan, “Başkentteki devlet hastaneleriyle birlikte özel hastanelerde çok sınırlı yer kaldı. Hem yoğun bakım üniteleri hem de oksijen sistemleri bakımından çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Yıkılmanın eşiğindeyiz ve daha fazla beklemek gibi  bir lüksümüz yok” dedi.

Şubat ayında ilk vakaların görüldüğü Lübnan’da dün en çok günlük vaka sayısına ulaşılmıştı. Resmi verilere göre ülkede dün 456 insanda corona virüsü tespit edilirken, toplam enfeksiyon sayısı da 9.337’ye çıkmıştı. Ülkede corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 105’e ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending