Connect with us

Dünya Devleri Virüsten Koltukları Sökünce Çareyi Kargolarda Buldu! En Kötü Senaryoya Hazırlanıyorlar!

Hava yolu şirketleri, corona virüsü salgınına bağlı olarak yolcu sayılarında yaşanan dramatik düşüş nedeniyle çareyi kargo taşımacılığına yönelmekte buldu. Birçok şirket, uçaklarındaki yolcu koltuklarını söktü. Eskiden yolcuların bulunduğu yerlerde artık maskeler, solunum cihazları, cep telefonları, gıda ürünleri yer alıyor. American Airlines tam 35 yıl aradan sonra yalnızca kargo taşımaya yeniden başladı.

Published

on

Corona virüsü salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında hava yolu taşımacılığı geliyor. Şirketler bu zor dönemde hayatta kalabilmek adına çeşitli önlemler aldı.

Kimi işçi çıkarttı, kimi personelini ücretsiz izne yolladı. Bazıları ise tamamen bozulan mali yapısı nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı.

Bloomberg’e göre, hava yolu şirketlerinin gelirlerini artırmak adına tercih ettiği bir yol daha var: Yolcu uçaklarının koltuklarını söküp, kargo taşımak…

Reuters’ta yer alan habere göre uçak bakım firmaları ile yedek parça üreten şirketler de yaşanan süreçten ağır darbe aldı. Sektörün bu seneki kaybının 60 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 2019’daki seviyeye dönülmesi ise 2023 senesinden sonra olacak.

YÜZ MASKELERİ, SOLUNUM CİHAZLARI…

Karantina süreciyle birlikte online alışverişin artması, başta tıbbi malzemeler olmak üzere birçok ürünün ülkeler arası dolaşımı; hava yolu şirketleri için karanlık tünelin sonundaki ışık oldu. Uçaklar artık insanlarla değil iPhone’larla, yüz maskeleriyle, solunum cihazlarıyla doluyor.ŞİRKETLER İÇİN TUTUNULACAK BİR DALGüney Kore’deki Shinyoung Securities’te hava yolu analisti olan Um Kyung-a, “Kargo taşımacılığı, en azından bu yıl şirketler için tutunacak bir dal olacak. Çünkü sınırlar kapansa bile insanlar alışveriş yapmaya devam ediyor. Kargo kapasitesi sınırlı olduğu için yolcu uçaklarının dönüştürülmesi eğilimi devam edebilir” diye konuştu.

KÜRESEL TAŞIMA BANDI

Yerden 30 bin feet yükseklikteki bu küresel taşıma bandında hareket eden mallar, salgının seyrini takip ediyor. İlk başta maske ve eldiven gibi ürünler ağırlıktaydı. İnsanlar evden çalışmaya başlayınca bu malzemelerin yerini, bilgisayar, bilgisayar parçası, tablet gibi iş hayatına yönelik malzemeler aldı. Ayrıca gıda ürünleri de kargoların önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Avustralya’ya ait Qantas Hava Yolları, mayıs ve haziran aylarında büyük miktarda eldiven, maske, önlük gibi tıbbi malzemeler taşıdı. Qantas, yolcu uçaklarındaki koltukları sökmeye başlayan ilk şirketlerden biri oldu.

Kargo taşımacılığında büyük bir artış yaşayan Qantas, son dönemde Japonya’ya ton balığı, Hong Kong’a mercan alabalığı olmak üzere Asya ülkelerine Avustralya’dan taze gıda ürünleri taşıyor.

Dönüş yolunda ise tıbbi malzemeler, araba parçaları, elektronik aksamları taşıyor. ABD’den gelen uçaklarda ise ağırlıklı olarak Caterpillar’ın madencilik ekipmanları oluyor.

UNITED AIRLINES, KARGO GELİRİNİ YÜZDE 36 ARTIRDI

Bloomberg Intelligence’a göre hava yolu taşımacılığı sektörünün salgın öncesi seviyeye dönmesi 2022’den önce olmayacak. Bu nedenle tüm şirketler bu dönüşüme başladı.

ABD’de United Airlines, kısa sürede çoğunluğu Kuzey Amerika ve Asya’ya olmak üzere 5 bin kargo uçuşu gerçekleştirdi. Şirketin kargodan elde ettiği gelir ikinci çeyrekte yüzde 36 artarak 402 milyon dolara çıktı.

American Airlines ise tam 35 yıl aradan sonra yeniden yalnızca kargo taşımaya başladı. Bu aydan itibaren Boeing 777s ve Boeing 787s uçaklarla Latin Amerika, Avrupa ve Asya’daki 32 noktaya kargo taşımacılığı yapılacak.

Dünyanın en büyük dördüncü kargo taşıyıcısı olan Dubai merkezli Emirates, düşen yolcu talebine hızlı tepki verdi. Şirket, kargo ağını genişletme yoluna gitti. Mayısta 75, temmuzda ise 100 noktaya kargo taşır hale geldi.

EMIRATES’İN KARGO UÇUŞU NOKTASI 115’İ GEÇTİ

Asya’da Singapore Airlines, sahip olduğu Airbus SE A320 uçaklardan birindeki yolcu koltuklarını sökerek kargo taşımacılığına yönlendirdi. Uçaklarını dönüştüren diğer şirketlerden Korean Airlines ve Asian Airlines, tüketici elektroniğine yönelik teknolojik ürünler sayesinde son çeyrekte kâr elde etmeyi başardı.

Rakam her geçen gün artıyor. Emirates Kargo Bölümü Başkanı Nabil Sultan, “Planlı olarak 115’ten fazla varış noktasına ulaştık. Sadece kargo filomuzu değil, aynı zamanda yolcu uçaklarımızı da kargoda kullanmak için gece gündüz çalıştık” diye konuştu.

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, “Günlük 3 bin uçuşumuz iptal oldu. Uçuş takvimimiz 1955 yılı seviyesine döndü. Sektörün ‘yeni dengesi’ni bulması 2023 yılından önce olmayacak” ifadelerini kullanmıştı. / Fotoğraf: Reuters

‘DÜNYA BİR KÖY, HAVA KARGO İSE CADDESİ!’

Qatar Airways’in baş kargo sorumlusu Guillaume Halleux, “Dünya bir köy ve hava kargo da ana caddesi! Hava yolları dünya için bir yaşam çizgisi haline geldi. Güçlü stratejileri olan hava yolu şirketleri kendilerini kolayca ayakta tutmayı başardı” ifadelerini kullandı.

Lufthansa’nın kargo operasyonları, ikinci çeyrekte işletme kârına 299 milyon euro gibi rekor bir katkı sağladı. Ancak bu, şirketin aynı dönemde 1,7 milyar euro işletme zararı açıklamasına engel olamadı.

ABD’DE SEKTÖR ‘KARA EKİM’E HAZIRLANIYOR!

Birçok firma için kargo taşımacılığı yeterli değil. Özellikle ABD’de önümüzdeki ay sektörün ‘tarihindeki en kara dönem’ olabilir. Devletin açıkladığı maaş koruma programı 1 Ekim itibarıyla sona erecek. Hava yolu şirketleri programın 31 Mart 2021’e kadar uzatılması için yoğun baskı yapıyor.

United Airlines, programın sona ermesi halinde 1 Ekim’de 16 binden fazla kişinin bir bölümünü işten çıkarıp, bir bölümünü ücretsiz izne yollayacağını açıkladı. American Airlines, geçen hafta yaptığı duyuruda devlet desteği olmaması halinde 19 bin kişinin işine son vereceğini belirtti. Delta Air Lines, 2 bin pilotu çıkarmayı planlıyor.

İşlerin normale dönmekten çok uzak olduğunu, ABD Uçuş Güvenliği İdaresi’nin açıkladığı bir rakam net şekilde gözler önüne serdi: 1 Eylül’de 516 bin yolcu havalimanlarındaki kontrol kapılarından geçti. Bu sayı, geçen yılın aynı gününe oranla yüzde 75 daha az

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending