Connect with us

Gündem

Döviz kurunda yer yerinden oynayacak! Yıllar sonra ilk kez oluyor: Doları Eurosu olanlar dikkat!

Tüm Türkiye’yi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 depreminin ardından hem bölge ekonomisi hem de Türkiye ekonomisi ciddi bir hasarı aldı. Hasar tespit çalışmaları devam ederken hasarım boyutu da her geçen gün artış gösteriyor. Paraanaliz yazarı Atilla Yeşiloda açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düştü. Elinde dolar bulunanların kabus ile karşı karşıya kalacağını belirten Yeşiloda, AK Parti’nin deprem felaketinin ardından ekonomik etkiyi azaltmak amacıyla döviz mevduat hesaplarına kısıtlama getireceğini iddia etti. İşte Atilla Yeşiloda’nın o açıklamaları…

Published

on

DÖVİZ HESABI BULUNANLAR KABUSA UYANACAK

Döviz hesaplarının ilk aşamada tamamen dondurulmak yerine kısıtlama getirileceğinin altını çizen Yeşiloda, her türlü hamlenin engelleneceğini ifade etti. Söz konusu süreç için değerlendirmelerde bulunan uzman isim sıradaki adamın döviz mevduatlarını dondurmak olduğunu işaret etti. Atilla Yeşiloda, ‘Sıradaki adım döviz mevduatını dondurmak’ başlıklı yazısında merak edilen tüm detayları aktardı.

Ekonomi büyürken ortaya bir de deprem harcaması çıktığına değinen uzman isim, motora daha fazla mazot pompalamanın hem enflasyonu hem de cari açığı katlanılmaz bir boyuta getirdiğini söyledi. Meslektaşı Güldem Atabay’ın sözlerini işaret eden Atilla Yeşiloda “200 yıllık ekonomi külliyatına, yıllardır ekonomistlerin yaptığı uyarılara kulak tıkayan, paralı kadrolarıyla işin uzmanlarını düşmanlaştıran şekilde “faiz enflasyonun nedenidir” diye 2018’de başlayan rüzgârın nasıl bir hortum haline gelene kadar büyütüldüğünü izledik. Sırada döviz rezervleri swap hariç eksi 47 milyar dolara indirilerek “kolonları kesilen” merkez bankasının ilk depremde TL üzerinde yaratacağı enkaz var. Ve buna bağlı zincirleme kaza”. ifadelerini kaleme aldı.

Yeşiloda, Saray aklının meslek şeflerinin para uğruna satıldığı, ekonomist veya rütbe uğruna cehaletin yasaklandığı postlara yapışan ve ekonomiye yön veren bakan ve bürokratlardan oluştuğunu ifade etti.

İŞLEMLER SINIRLANDIRILDI

Merkez Bankası enflasyonu ve cari açık yükselirken nominal döviz kurunun da sabit tutulmasının ağır ekonomik maliyetlere neden olacağını dile getiren Yeşiloda, ihracatta ivme kaybını işaret etti. Atilla Yeşiloda, dövizin enflasyonu bastırmak için sıfır fayda sağladığını aktaran uzman isim, yine de seçmenin gönlünü hoş tutmak amacıyla yeniden inşa faaliyetlerinde kullanılacak ithal ürünlerin ucuza mal edilmesi için döviz kurunun milim yükselmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

“Ne yapar Kavcıoğlu?” sorusunu yönelten Yeşiloda, dövizde serbest piyasa rejimine terbiye etmeye kalkacağını sözlerine ekledi. Yanına Hazine ve BDDK’yı da alarak her döviz işlemine denetim altında tutmaya çalışacağını sözlerine ekleyen Yeşiloda, bankalarda yapılan döviz işlemleri ve yurt dışına transfer işlemlerinde sıkı bir denetim sağlanacağını aktardı. Döviz ve kredi kullanmanın Türk Ceza Kanunu’na dahil olduğunu işaret eden uzman isim, “Artık yurtdışına para transfer etmek de fiilen yasaktır. Dış ticaretle uğraşan işdünyasının kur oynaklığına karşı en önemli savunma silahı olan forward işlemlerinde faiz artırılır. Bireylerin bu yolla servetlerini enflasyona karşı güvenceye almaları da yasaktır artık. Altın işlemlerinde alım-satım makası genişletilir. Yetmez altın ithalatına da sınırlama getirilir.” şeklinde konuştu.

Büyük afetlerin zaman zaman toplumlar için yeni bir sayfa olduğunu aktaran Yeşiloda, daha hızlı bir kalkınmaya vesile olabileceğinin altını çizdi. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde Sevr utancından Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ortaya çıktığını aktaran Yeşiloda, “Japonya ve Almanya 2ci Dünya Savaşında uğradıkları tarihi hezimeti, sanayi altyapıları ve beşeri kaynaklarını tamamen tüketmiş olmalarına rağmen, dünyanın en güçlü beş ekonomisi arasına yükselerek fırsata çevirdi.” dedi.

DÖVİZ İŞLEMLERİ DURDURUKACAK

KKM ve TL Mevduatından çıkacak olan fonların yastık altı dövize ya da altına dönüşmemesi için borsaya hormonlu bir hıyar muamelesi yapılabileceğini ifade Yeşiloda, yapılanın ekonominin 200 yılda acı tecrübelerle edindiği temel kurallara aykırı olduğunu söyledi. Döviz rezervindeki kanamanın durdurulamayacağını söyleyen uzman isim, Türkiye’nin her dönemde büyümek için ithalata bağımlı bir yapısının olduğunu aktardı. Kredi ve nominal gelir genişlemesinin her zaman döviz talebini arttırdığını işaret eden Yeşiloda, daha kötüsünün de güvenilen dağlara kar yağması olduğunu söyledi. Atilla Yeşiloda, “Putin’in RTE’ın seçilmesini finanse edecek kaynakları Ukrayna Savaşında buhar olup gitmiştir. Suudi Arabistan ve Katar’ın vadettiği $15 milyarın en fazla $2 milyarı gelmiştir. Çünkü, Arap zekası yarışta kaybedecek beygire para yatırmaz.” sözlerini dile getirdi.

Kaygı verici gelişmelere bakılarak ekonomide yön değişikliği beklemenin bir hata olduğuna değinen Yeşiloda, RTE rejiminin en temel fıtratının hastanın tedaviye cevap vermediği durumunda dozu ikiye katlamak olduğunu söyledi. Yapmış olduğu gözlemleri bir bir açıklayan uzman isim ilerleyen haftalarda şiddetlenecek bir devalüasyon baskısını dizginlemek için tedbirlerin belli olduğunu aktardı.

HAVUZUN SUYU KURUDU

Atılacak adımlar arasında bireylerin döviz mevduatının dondurulması olduğunu söyleyen Yeşiloda, mevduat kullanım haklarının da büyük ölçüde sınırlandırılabileceğinin altını çizdi. Bu işlemin kurumsal mevduat için yapıldığını aktaran uzman isim, iş dünyasındaki tüm serbest döviz birikiminin KKM’de kitlendiğini belirtti. Bireysel döviz mevduatı için getirilen kısıtlamaların çok mütevazı kaldığını ifade eden Yeşiloda, dolar zenginlerinin birçoğunun AK Parti seçmeni olduğunu aktardı. Havuzda suyun bittiğini söyleyen Yeşiloda, bu durumda AK Parti seçmenini bile kayırmanın imkansız olduğunu vurguladı. Fakir seçmenden birkaç oy çalmak adına döviz kurunun yatay kalmasının kaçınılmaz bir gereksinim olduğunu ifade eden Atilla Yeşiloda, “O zaman, yakında döviz mevduatını hesaptan hesaba transfer etmeye ve bankadan çekmeye de sınırlama gelecek. Tabi ki, mevduatın %55’ni tutan milyonerler aptal değil. Bu kadar serveti biriktirebilen bir birey herhalde onu koruyacak finansal bilgiye de sahiptir.” sözlerini ifade etti.

“Sıra sizin paranıza geldi” sözleri ile dikkat çeken Yeşiloda, ilk kaçanın canını kurtaracağını geride kalanın ise kurtlara yem olacağını söyledi. Şimdiye kadar yavaş bir seyirde ilerleyen kriz belirtilerinin daha da hızlanacağını ifade eden uzman isim “Erdoğan, bir gece değil, bir sabah ansızın, saat 09:00’da banka şubeleri açıldığında gelecek. O gelmeden biz gidelim bari.” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

About Post Author

Continue Reading

Gündem

Milyonlarca Emeklinin Cüzdanı Parayla Dolup Taşacak! Geri Ödemesiz 18.000 TL Hesaplara Yatıyor

Published

on

Rekabetin yükselmesi ve müşteri taleplerinin evrim geçirmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok banka promosyon kampanyalarına büyük önem veriyor. Bu bağlamda, bir banka tarafından sunulan promosyon tutarı 18 bin TL’yi aşarak dikkatleri üzerine çekti. Yaşanan gelişme, bankalar arasındaki rekabetin ne kadar yoğun olduğunu ve müşteri memnuniyetini sağlama konusundaki kararlılıklarını gösteriyor. İşte emeklilere yönelik fırsatın detayları…

En Yüksek Promosyon Tutarı ING Bank’tan!

Yapılan haberlere göre, emeklilere yönelik en yüksek promosyon tutarı sunan banka olarak ING Bank öne çıkıyor. ING Bank’ın resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, emekli maaşlarını bankalarına taşıyan müşterilere, maaş tutarına bağlı olarak ek koşulsuz 15 bin TL’ye kadar nakit promosyon fırsatı sunulmaktadır. Otomatik fatura talimatı veren müşterilerine ek olarak, 3 bin TL’ye kadar ek nakit promosyon imkanı sağlanarak, toplamda 18 bin TL’ye kadar nakit promosyon imkanı sunuluyor.

Akbank ve Axess/Wings Kart Sahipleri de Unutulmadı!

Emekli maaşlarını başka bankalara taşıyan emekliler, 15 bin TL’ye kadar promosyon ödemelerinden faydalanabilecekler. Kampanya süresince, Akbank’ın vadesiz hesaplarından veya Axess/Wings kart sahipleri için SGK emeklileri, ilk 5 yeni otomatik fatura ödeme talimatı vererek her fatura başına 500 TL olmak üzere toplamda 2 bin 500 TL chip-para kazanma şansına sahip olacaklar. Bu da toplamda 17 bin 500 TL’ye varan bir ödül fırsatı sunuyor.

Emekliler için sunulan bu cazip promosyonlar, milyonlarca emeklinin ilgisini çekiyor. Yüksek promosyon tutarları ve ek fırsatlarla dolu banka kampanyalarını kaçırmamak için hemen inceleyebilirsiniz!

About Post Author

Continue Reading

Gündem

MEB’den 81 İlde Son Dakika Kararı! Tüm Kademelerde Dersler İptal!

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ererken öğrenciler için önemli bir karar aldı. 81 ildeki tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için son bir hafta dersler iptal edildi. İşte detaylar…

Dersler İptal Edildi, Şenlik Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilere yaz tatili öncesinde sürpriz bir müjde verdi. LGS ve YKS sınavlarının stresini azaltmak ve eğitim yılının son haftasını daha eğlenceli hale getirmek için, tüm okullarda dersler bir hafta süreyle iptal edildi. Bu karar, 81 ildeki tüm okullara gönderilen resmi yazı ile duyuruldu.

Etkinliklerle Dolu Bir Hafta

Bakan Tekin, yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta itibarıyla okullarımızda öğretmenlerimizin yürüttüğü idari işlemler nedeniyle öğrencilerimiz haftayı boş geçiriyorlardı. Bu yıl bir adım atarak, son haftayı öğrencilerimizin yarıyıl boyunca edindikleri kazanımları gündelik hayatlarında kullanabilecekleri bir şenlik havasına büründürüyoruz,” dedi. Bu kapsamda, bilgi yarışmaları, münazaralar, halk oyunları, şiir, hikaye ve roman okuma etkinlikleri gibi çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler, okullarda son ders zilinin çalacağı tarihi merakla bekliyordu. MEB takvimine göre, 2024 yılı için son ders zili 14 Haziran’da çalacak ve yaz tatili başlayacak. Okulların yeniden açılış tarihi ise 9 Eylül 2024 olarak belirlendi.

About Post Author

Continue Reading

Gündem

Finansal Sorunlara İş Bankası’ndan Çözüm: 300.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

Published

on

İş Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve geri ödeme seçeneklerini duyurdu.

İş Bankası müşterileri, 36 aya kadar vade seçeneğiyle ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar. Ancak, bu süre içinde BDDK’nın belirlediği sınırlamalar geçerli. Bu kapsamda, 50.000 TL’ye kadar olan kredi başvurularında 36 ay vade sunulurken, 50.000 TL ile 100.000 TL arası kredi taleplerinde maksimum vade 24 ay olarak belirleniyor. 100.000 TL’yi aşan kredi başvuruları ise en fazla 12 ay vadeye kadar onaylanabiliyor.

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen İş Bankası müşterilerinin, kredi taksit tutarlarının düzenli gelirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Gelir belgesinin kredi talebinin tutarını desteklemesi durumunda, kredi başvuruları genellikle onaylanmaktadır.

İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi faiz oranı aylık yüzde 4,70 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı, diğer bankalarla karşılaştırıldığında İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi fırsatının daha cazip olduğunu göstermektedir.

İş Bankası müşterileri için 300.000 TL’lik ihtiyaç kredisi maliyeti aşağıdaki gibi hesaplanmıştır:

  • 12 ay vadeli kredi için aylık taksit tutarı: 35.999 TL
  • Toplam geri ödeme tutarı: 431.990 TL

About Post Author

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem4 hafta ago

Milyonlarca Emeklinin Cüzdanı Parayla Dolup Taşacak! Geri Ödemesiz 18.000 TL Hesaplara Yatıyor

Rekabetin yükselmesi ve müşteri taleplerinin evrim geçirmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok banka promosyon kampanyalarına büyük önem veriyor. Bu bağlamda, bir...

Gündem4 hafta ago

MEB’den 81 İlde Son Dakika Kararı! Tüm Kademelerde Dersler İptal!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ererken öğrenciler için önemli bir karar aldı. 81 ildeki tüm ilkokul,...

Gündem4 hafta ago

Finansal Sorunlara İş Bankası’ndan Çözüm: 300.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

İş Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve geri ödeme seçeneklerini duyurdu. İş Bankası müşterileri, 36 aya kadar vade seçeneğiyle ihtiyaç...

Gündem4 hafta ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ÖTV Sürprizi! Fiat Doblo ve Fiorino’da ÖTV Muafiyeti Var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖTV’siz ticari araç satışı müjdesini verdi. Sıfır araç almak isteyenler için büyük bir fırsat olan bu...

Gündem1 ay ago

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? 800 Bin TL Konut Kredisi Hangi Bankada Daha Uygun?

Konut kredisi arayanlar için faiz oranları önemli bir karar faktörüdür. Ev sahibi olma hayali kuruyorsanız, konut kredisi faiz oranları sizin için...

Gündem1 ay ago

Worldcard Sahiplerine Müjde! Akaryakıtta 150 TL Tasarruf Edin!

Akaryakıt alırken avantajlı bir fırsat yakalamak isteyenler için müjdeli haber! Vakıfbank tarafından başlatılan yeni kampanya kapsamında, Worldcard ile yapılan akaryakıt...

Gündem1 ay ago

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belli Oldu! Bakanlık Hesaplara 7.608 TL Yatırdı

Aile Bakanlığı, kronik hastalıklarla mücadele eden vatandaşları sevindiren bir adım daha attı. Yayınlanan yeni bilgilere göre, Kronik Hastalık Yardımı programı...

Gündem1 ay ago

İŞKUR’dan Yeni İş İlanı: Kamu ve Özel Sektör İçin Çeşitli Kadrolarda Personel Alımı!

İş arayan vatandaşlar için İŞKUR’un kapıları yeniden açılıyor! Son zamanlarda yayınlanan yeni personel alımı ilanı, özel sektörde ve kamuda birçok...

Gündem1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emekliye Zam Müjdesi! Resmi Açıklama Geldi: 10.000 TL Zam Yapıldı

GECE bu haberi duyan emekliler için büyük bir ferahlık sağlayacak gelişmeler yaşanıyor. Yarın, emekli maaşlarına yapılan artışla birlikte EMEKLİlere 10.000...

Trending