İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz kurunda yer yerinden oynayacak! Yıllar sonra ilk kez oluyor: Doları Eurosu olanlar dikkat!

DÖVİZ HESABI BULUNANLAR KABUSA UYANACAK

Döviz hesaplarının ilk aşamada tamamen dondurulmak yerine kısıtlama getirileceğinin altını çizen Yeşiloda, her türlü hamlenin engelleneceğini ifade etti. Söz konusu süreç için değerlendirmelerde bulunan uzman isim sıradaki adamın döviz mevduatlarını dondurmak olduğunu işaret etti. Atilla Yeşiloda, ‘Sıradaki adım döviz mevduatını dondurmak’ başlıklı yazısında merak edilen tüm detayları aktardı.

Ekonomi büyürken ortaya bir de deprem harcaması çıktığına değinen uzman isim, motora daha fazla mazot pompalamanın hem enflasyonu hem de cari açığı katlanılmaz bir boyuta getirdiğini söyledi. Meslektaşı Güldem Atabay’ın sözlerini işaret eden Atilla Yeşiloda “200 yıllık ekonomi külliyatına, yıllardır ekonomistlerin yaptığı uyarılara kulak tıkayan, paralı kadrolarıyla işin uzmanlarını düşmanlaştıran şekilde “faiz enflasyonun nedenidir” diye 2018’de başlayan rüzgârın nasıl bir hortum haline gelene kadar büyütüldüğünü izledik. Sırada döviz rezervleri swap hariç eksi 47 milyar dolara indirilerek “kolonları kesilen” merkez bankasının ilk depremde TL üzerinde yaratacağı enkaz var. Ve buna bağlı zincirleme kaza”. ifadelerini kaleme aldı.

Yeşiloda, Saray aklının meslek şeflerinin para uğruna satıldığı, ekonomist veya rütbe uğruna cehaletin yasaklandığı postlara yapışan ve ekonomiye yön veren bakan ve bürokratlardan oluştuğunu ifade etti.

İŞLEMLER SINIRLANDIRILDI

Merkez Bankası enflasyonu ve cari açık yükselirken nominal döviz kurunun da sabit tutulmasının ağır ekonomik maliyetlere neden olacağını dile getiren Yeşiloda, ihracatta ivme kaybını işaret etti. Atilla Yeşiloda, dövizin enflasyonu bastırmak için sıfır fayda sağladığını aktaran uzman isim, yine de seçmenin gönlünü hoş tutmak amacıyla yeniden inşa faaliyetlerinde kullanılacak ithal ürünlerin ucuza mal edilmesi için döviz kurunun milim yükselmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

“Ne yapar Kavcıoğlu?” sorusunu yönelten Yeşiloda, dövizde serbest piyasa rejimine terbiye etmeye kalkacağını sözlerine ekledi. Yanına Hazine ve BDDK’yı da alarak her döviz işlemine denetim altında tutmaya çalışacağını sözlerine ekleyen Yeşiloda, bankalarda yapılan döviz işlemleri ve yurt dışına transfer işlemlerinde sıkı bir denetim sağlanacağını aktardı. Döviz ve kredi kullanmanın Türk Ceza Kanunu’na dahil olduğunu işaret eden uzman isim, “Artık yurtdışına para transfer etmek de fiilen yasaktır. Dış ticaretle uğraşan işdünyasının kur oynaklığına karşı en önemli savunma silahı olan forward işlemlerinde faiz artırılır. Bireylerin bu yolla servetlerini enflasyona karşı güvenceye almaları da yasaktır artık. Altın işlemlerinde alım-satım makası genişletilir. Yetmez altın ithalatına da sınırlama getirilir.” şeklinde konuştu.

Büyük afetlerin zaman zaman toplumlar için yeni bir sayfa olduğunu aktaran Yeşiloda, daha hızlı bir kalkınmaya vesile olabileceğinin altını çizdi. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde Sevr utancından Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ortaya çıktığını aktaran Yeşiloda, “Japonya ve Almanya 2ci Dünya Savaşında uğradıkları tarihi hezimeti, sanayi altyapıları ve beşeri kaynaklarını tamamen tüketmiş olmalarına rağmen, dünyanın en güçlü beş ekonomisi arasına yükselerek fırsata çevirdi.” dedi.

DÖVİZ İŞLEMLERİ DURDURUKACAK

KKM ve TL Mevduatından çıkacak olan fonların yastık altı dövize ya da altına dönüşmemesi için borsaya hormonlu bir hıyar muamelesi yapılabileceğini ifade Yeşiloda, yapılanın ekonominin 200 yılda acı tecrübelerle edindiği temel kurallara aykırı olduğunu söyledi. Döviz rezervindeki kanamanın durdurulamayacağını söyleyen uzman isim, Türkiye’nin her dönemde büyümek için ithalata bağımlı bir yapısının olduğunu aktardı. Kredi ve nominal gelir genişlemesinin her zaman döviz talebini arttırdığını işaret eden Yeşiloda, daha kötüsünün de güvenilen dağlara kar yağması olduğunu söyledi. Atilla Yeşiloda, “Putin’in RTE’ın seçilmesini finanse edecek kaynakları Ukrayna Savaşında buhar olup gitmiştir. Suudi Arabistan ve Katar’ın vadettiği $15 milyarın en fazla $2 milyarı gelmiştir. Çünkü, Arap zekası yarışta kaybedecek beygire para yatırmaz.” sözlerini dile getirdi.

Kaygı verici gelişmelere bakılarak ekonomide yön değişikliği beklemenin bir hata olduğuna değinen Yeşiloda, RTE rejiminin en temel fıtratının hastanın tedaviye cevap vermediği durumunda dozu ikiye katlamak olduğunu söyledi. Yapmış olduğu gözlemleri bir bir açıklayan uzman isim ilerleyen haftalarda şiddetlenecek bir devalüasyon baskısını dizginlemek için tedbirlerin belli olduğunu aktardı.

HAVUZUN SUYU KURUDU

Atılacak adımlar arasında bireylerin döviz mevduatının dondurulması olduğunu söyleyen Yeşiloda, mevduat kullanım haklarının da büyük ölçüde sınırlandırılabileceğinin altını çizdi. Bu işlemin kurumsal mevduat için yapıldığını aktaran uzman isim, iş dünyasındaki tüm serbest döviz birikiminin KKM’de kitlendiğini belirtti. Bireysel döviz mevduatı için getirilen kısıtlamaların çok mütevazı kaldığını ifade eden Yeşiloda, dolar zenginlerinin birçoğunun AK Parti seçmeni olduğunu aktardı. Havuzda suyun bittiğini söyleyen Yeşiloda, bu durumda AK Parti seçmenini bile kayırmanın imkansız olduğunu vurguladı. Fakir seçmenden birkaç oy çalmak adına döviz kurunun yatay kalmasının kaçınılmaz bir gereksinim olduğunu ifade eden Atilla Yeşiloda, “O zaman, yakında döviz mevduatını hesaptan hesaba transfer etmeye ve bankadan çekmeye de sınırlama gelecek. Tabi ki, mevduatın %55’ni tutan milyonerler aptal değil. Bu kadar serveti biriktirebilen bir birey herhalde onu koruyacak finansal bilgiye de sahiptir.” sözlerini ifade etti.

“Sıra sizin paranıza geldi” sözleri ile dikkat çeken Yeşiloda, ilk kaçanın canını kurtaracağını geride kalanın ise kurtlara yem olacağını söyledi. Şimdiye kadar yavaş bir seyirde ilerleyen kriz belirtilerinin daha da hızlanacağını ifade eden uzman isim “Erdoğan, bir gece değil, bir sabah ansızın, saat 09:00’da banka şubeleri açıldığında gelecek. O gelmeden biz gidelim bari.” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

Yorumlar kapatıldı.