Connect with us

Gündem

Döviz kurunda yer yerinden oynayacak! Yıllar sonra ilk kez oluyor: Doları Eurosu olanlar dikkat!

Tüm Türkiye’yi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 depreminin ardından hem bölge ekonomisi hem de Türkiye ekonomisi ciddi bir hasarı aldı. Hasar tespit çalışmaları devam ederken hasarım boyutu da her geçen gün artış gösteriyor. Paraanaliz yazarı Atilla Yeşiloda açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düştü. Elinde dolar bulunanların kabus ile karşı karşıya kalacağını belirten Yeşiloda, AK Parti’nin deprem felaketinin ardından ekonomik etkiyi azaltmak amacıyla döviz mevduat hesaplarına kısıtlama getireceğini iddia etti. İşte Atilla Yeşiloda’nın o açıklamaları…

Published

on

DÖVİZ HESABI BULUNANLAR KABUSA UYANACAK

Döviz hesaplarının ilk aşamada tamamen dondurulmak yerine kısıtlama getirileceğinin altını çizen Yeşiloda, her türlü hamlenin engelleneceğini ifade etti. Söz konusu süreç için değerlendirmelerde bulunan uzman isim sıradaki adamın döviz mevduatlarını dondurmak olduğunu işaret etti. Atilla Yeşiloda, ‘Sıradaki adım döviz mevduatını dondurmak’ başlıklı yazısında merak edilen tüm detayları aktardı.

Ekonomi büyürken ortaya bir de deprem harcaması çıktığına değinen uzman isim, motora daha fazla mazot pompalamanın hem enflasyonu hem de cari açığı katlanılmaz bir boyuta getirdiğini söyledi. Meslektaşı Güldem Atabay’ın sözlerini işaret eden Atilla Yeşiloda “200 yıllık ekonomi külliyatına, yıllardır ekonomistlerin yaptığı uyarılara kulak tıkayan, paralı kadrolarıyla işin uzmanlarını düşmanlaştıran şekilde “faiz enflasyonun nedenidir” diye 2018’de başlayan rüzgârın nasıl bir hortum haline gelene kadar büyütüldüğünü izledik. Sırada döviz rezervleri swap hariç eksi 47 milyar dolara indirilerek “kolonları kesilen” merkez bankasının ilk depremde TL üzerinde yaratacağı enkaz var. Ve buna bağlı zincirleme kaza”. ifadelerini kaleme aldı.

Yeşiloda, Saray aklının meslek şeflerinin para uğruna satıldığı, ekonomist veya rütbe uğruna cehaletin yasaklandığı postlara yapışan ve ekonomiye yön veren bakan ve bürokratlardan oluştuğunu ifade etti.

İŞLEMLER SINIRLANDIRILDI

Merkez Bankası enflasyonu ve cari açık yükselirken nominal döviz kurunun da sabit tutulmasının ağır ekonomik maliyetlere neden olacağını dile getiren Yeşiloda, ihracatta ivme kaybını işaret etti. Atilla Yeşiloda, dövizin enflasyonu bastırmak için sıfır fayda sağladığını aktaran uzman isim, yine de seçmenin gönlünü hoş tutmak amacıyla yeniden inşa faaliyetlerinde kullanılacak ithal ürünlerin ucuza mal edilmesi için döviz kurunun milim yükselmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

“Ne yapar Kavcıoğlu?” sorusunu yönelten Yeşiloda, dövizde serbest piyasa rejimine terbiye etmeye kalkacağını sözlerine ekledi. Yanına Hazine ve BDDK’yı da alarak her döviz işlemine denetim altında tutmaya çalışacağını sözlerine ekleyen Yeşiloda, bankalarda yapılan döviz işlemleri ve yurt dışına transfer işlemlerinde sıkı bir denetim sağlanacağını aktardı. Döviz ve kredi kullanmanın Türk Ceza Kanunu’na dahil olduğunu işaret eden uzman isim, “Artık yurtdışına para transfer etmek de fiilen yasaktır. Dış ticaretle uğraşan işdünyasının kur oynaklığına karşı en önemli savunma silahı olan forward işlemlerinde faiz artırılır. Bireylerin bu yolla servetlerini enflasyona karşı güvenceye almaları da yasaktır artık. Altın işlemlerinde alım-satım makası genişletilir. Yetmez altın ithalatına da sınırlama getirilir.” şeklinde konuştu.

Büyük afetlerin zaman zaman toplumlar için yeni bir sayfa olduğunu aktaran Yeşiloda, daha hızlı bir kalkınmaya vesile olabileceğinin altını çizdi. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde Sevr utancından Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ortaya çıktığını aktaran Yeşiloda, “Japonya ve Almanya 2ci Dünya Savaşında uğradıkları tarihi hezimeti, sanayi altyapıları ve beşeri kaynaklarını tamamen tüketmiş olmalarına rağmen, dünyanın en güçlü beş ekonomisi arasına yükselerek fırsata çevirdi.” dedi.

DÖVİZ İŞLEMLERİ DURDURUKACAK

KKM ve TL Mevduatından çıkacak olan fonların yastık altı dövize ya da altına dönüşmemesi için borsaya hormonlu bir hıyar muamelesi yapılabileceğini ifade Yeşiloda, yapılanın ekonominin 200 yılda acı tecrübelerle edindiği temel kurallara aykırı olduğunu söyledi. Döviz rezervindeki kanamanın durdurulamayacağını söyleyen uzman isim, Türkiye’nin her dönemde büyümek için ithalata bağımlı bir yapısının olduğunu aktardı. Kredi ve nominal gelir genişlemesinin her zaman döviz talebini arttırdığını işaret eden Yeşiloda, daha kötüsünün de güvenilen dağlara kar yağması olduğunu söyledi. Atilla Yeşiloda, “Putin’in RTE’ın seçilmesini finanse edecek kaynakları Ukrayna Savaşında buhar olup gitmiştir. Suudi Arabistan ve Katar’ın vadettiği $15 milyarın en fazla $2 milyarı gelmiştir. Çünkü, Arap zekası yarışta kaybedecek beygire para yatırmaz.” sözlerini dile getirdi.

Kaygı verici gelişmelere bakılarak ekonomide yön değişikliği beklemenin bir hata olduğuna değinen Yeşiloda, RTE rejiminin en temel fıtratının hastanın tedaviye cevap vermediği durumunda dozu ikiye katlamak olduğunu söyledi. Yapmış olduğu gözlemleri bir bir açıklayan uzman isim ilerleyen haftalarda şiddetlenecek bir devalüasyon baskısını dizginlemek için tedbirlerin belli olduğunu aktardı.

HAVUZUN SUYU KURUDU

Atılacak adımlar arasında bireylerin döviz mevduatının dondurulması olduğunu söyleyen Yeşiloda, mevduat kullanım haklarının da büyük ölçüde sınırlandırılabileceğinin altını çizdi. Bu işlemin kurumsal mevduat için yapıldığını aktaran uzman isim, iş dünyasındaki tüm serbest döviz birikiminin KKM’de kitlendiğini belirtti. Bireysel döviz mevduatı için getirilen kısıtlamaların çok mütevazı kaldığını ifade eden Yeşiloda, dolar zenginlerinin birçoğunun AK Parti seçmeni olduğunu aktardı. Havuzda suyun bittiğini söyleyen Yeşiloda, bu durumda AK Parti seçmenini bile kayırmanın imkansız olduğunu vurguladı. Fakir seçmenden birkaç oy çalmak adına döviz kurunun yatay kalmasının kaçınılmaz bir gereksinim olduğunu ifade eden Atilla Yeşiloda, “O zaman, yakında döviz mevduatını hesaptan hesaba transfer etmeye ve bankadan çekmeye de sınırlama gelecek. Tabi ki, mevduatın %55’ni tutan milyonerler aptal değil. Bu kadar serveti biriktirebilen bir birey herhalde onu koruyacak finansal bilgiye de sahiptir.” sözlerini ifade etti.

“Sıra sizin paranıza geldi” sözleri ile dikkat çeken Yeşiloda, ilk kaçanın canını kurtaracağını geride kalanın ise kurtlara yem olacağını söyledi. Şimdiye kadar yavaş bir seyirde ilerleyen kriz belirtilerinin daha da hızlanacağını ifade eden uzman isim “Erdoğan, bir gece değil, bir sabah ansızın, saat 09:00’da banka şubeleri açıldığında gelecek. O gelmeden biz gidelim bari.” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

Continue Reading

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Gündem

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili olabilir, ancak bazen yeterli olmayabilir. İşte tam da bu noktada, doğal bir çözüm olan hoş kokulu bitkiler ve parfümler devreye giriyor.

Published

on

Lavanta bitkisi, sivrisineklerin evlere girmesini engellemek için etkili bir koku yayarak yardımcı olur. Lavanta bitkisinin güzel kokusu, sivrisinekleri uzak tutarak evin daha huzurlu bir ortam olmasını sağlar. Bu nedenle birçok kişi, pencereleri açarken lavanta kokusunu ve lavanta kokulu parfümleri kullanarak sivrisineklerin girmesini engellemeyi tercih eder.

Lavanta bitkisinin sinekleri uzak tutma etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Araştırmalar, lavantanın uçucu yağlarının sivrisinekleri rahatsız ettiğini ve uzaklaştırdığını göstermektedir. Bu özellik, lavantanın doğal bir sinek kovucu olarak kullanılmasını sağlar.

Sivrisineklerin evlere girmesini engellemek için lavanta bitkisini kullanmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle, balkon veya bahçeniz varsa lavanta bitkilerini bu alanlarda yetiştirebilirsiniz. Lavanta bitkilerinin güzel kokusu, sineklerin evinize yaklaşmasını engelleyecektir. Ayrıca, lavanta esansiyel yağını da kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine su ekleyerek içine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve bu karışımı evinizin etrafına sıkabilirsiniz.

Sonuç olarak, sivrisineklerin evlere girmesini engelleyen etkili bir koku olarak lavanta bitkisi tercih edilebilir. Doğal bir çözüm olan lavanta, evlerimizi sineklerden korurken aynı zamanda hoş bir kokuyla da karşılar bizi. Bu yöntemi denemek, yaz aylarında daha huzurlu bir yaşam sürmek için iyi bir seçenek olabilir. Ancak unutmayın, her bireyin vücut kokusu farklıdır ve sineklerin tepkisi değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla, lavanta yöntemini denemeden önce kişisel tercihlerinizi ve vücut yapınızı dikkate almanız önemlidir.

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending