Bakan Koca Yaptığı Açıklamadan Sonra Okulların Açılması Paniği Yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Valiliği’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Koca akşam genel bir değerlendirme yapacağını belirterek şunları söyledi:

* Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz corona virüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz. ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti.

* Artış ülkenin her tarafında aynı değil. Bazı illerimizde istenmeyen yükselişler gözükürken bazı illerimizde salgını kontrol altında tutabiliyoruz.

KORKUTAN UYARI

* İzmir mercek altına aldığımız illerimizden biri oldu. Yoğun nüfusu ve birçok tatil bölgesinde içinde bulundurması nedeniyle önemli bir insan akışının yükünü taşıyor.

* Yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha da yayılma potansiyeli mevcut.

OKUL ENDİŞESİ

Okulların açılmasına 3 gün kala Bakan Koca’nın sözleri endişeleri artırdı.

Salgında vakaların tırmanışa geçmesi ve Bakan Koca’nın da uyardığı gibi sayıların daha da artma potansiyeli olması velileri kara kara düşündürüyor.

OKULLAR NASIL AÇILACAK?

31 Ağustos’ta online olarak başlayan eğitim, 21 Eylül’de yüz yüze devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül’de okul öncesi ve 1. sınıfların okullara başlayacağını açıkladı. Seyreltilmiş eğitim modeli ile başlayacak yüz yüze eğitimde, 1. sınıflar uyum haftasında haftada bir gün, diğer haftalarda ise iki gün okula gidecek. Okula gitmek mecburi olmayacak. İsteyen veliler, mazeret bildirerek çocuklarını okula göndermeyecek.

DERSLER NASIL İŞLENECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın planına göre, haftada bir gün olacak yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağına okulların idaresi kendi karar verecek. Okul öncesi uyum eğitiminde dersler 30 dakika olabilecek ve bir günde 5 ders yapılacak. Okul öncesi eğitimde uyum haftasından sonra öğrenciler haftada iki kez okula gidecek ve yine 30’ar dakikadan 5 etkinlik saati süre ile ders yapacak.

KRİTİK KONUMDA

Bakan Koca İzmir’in salgın kontrolü adına kritik bir konumda olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

* İzmir’de 1 ay öncesine göre yüze 42 vaka artışı var. Yapılan müdahalelerle bunu kontrol altına aldık.

* Son bir haftada ise vaka artışı yüzde 10’lara geriledi. Bir hafta 10 gün içerisinde daha stabil bir konuma geleceğini daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz.

* İzmir’de 445 filyasyon ekibi sahada çalışıyor.

SON VERİLER

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 17 Eylül Perşembe gününün verilerine göre 66 kişi hayatını kaybederken bin 648 yeni vaka tespit edildi. Yapılan 109 bin 985 testle birlikte toplam test sayısı 8 milyon 965 bin 165’e ulaştı. Son 24 saate bin 648 vaka tespit edildi, vaka sayısı 298 bin 39’a çıktı. 66 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 7 bin 315’e yükseldi. Bin 143 hastanın daha iyileşmesiyle toplam sağlığına kavuşan kişi sayısı 263 bin 745’e ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 7.1 ağır hasta sayısı da bin 372 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir