İstanbulda yabancı konsomatris operasyonu! Çok sayıda kadın yakalandı

İstanbul Aksaray’daki gece kulüplerine yönelik olarak önceki hafta başlatılan “erkete” ve “köstebek” operasyonlarında gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen 22 şüpheli şahıstan 20’si tutuklandı.

Üçü tutuklu, 2’si adli kontrol, 6’sı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 11 köstebek polisin açığa alındığı operasyonda 8 erkete ile birlikte tutuklanan 9 mekan sahibinin köstebek polislerle erketeler aracılığıyla rüşvet çarkı kurulduğu tespit edildi.

Gözaltıların ardından 3 gün önce ikinci bir operasyonun düzenlendiği mekanlardan birisinde ise 10 gün önceki baskında köstebeklerin sızdırdığı bilgiyle mekandan kaçırılan 27 yabancı uyruklu konsomatris kadın yakalanıp gözaltına alındı.,

Aylık 150-200 bin liralık bir rüşvetin döndüğü çarkın içerisinde bulunan bir polis memurunun erketenin birisine yazdığı ‘Geliyorlar şekli düzeltin” mesajının ardından başka bir köstebek polisin ise baskın öncesinde telefonla aradığı bir mekan sahibine “Davetsiz misafirler var” diyerek operasyon sızdırdığı teknik takiple tespit edildi.

Vatandaşlardan ve kurum içerisinden gelen şikayetler sonrasında İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, geçtiğimiz hafta Fatih, Aksaray’daki 9 gece kulübüne operasyon düzenledi.

2-3 aylık bir teknik takibin ardından başlatılan operasyonda, uyuşturucudan kumara, sahte içkiden insan ticareti ve kaçak konsomatris çalıştırmaya kadar değişik suç alanlarında organize olan gece kulüplerinin, polis baskınlarından kurtulmak için köstebek destekli erkete ağı kurduğu ortaya çıkarıldı.

Soruşturma kapsamında kimlikleri tespit edilen aralarında 9 eğlence mekanı sahibi ile 6 erkete ve Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli köstebek 5 polis ve toplanan rüşveti polislere dağıtan 2 kardeşin arasında bulunduğu 22 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

BİR HAFTA SONRA GİZLİ BÖLMELERDE 27 KAÇAK KONSTRİMATİS

Yine Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olup teknik takip çalışmalarında isimleri belirlenen 6 polisinde ifadesinin alındığı soruşturma kapsamında, 14 Eylül’de girdiği Balancee isimli bir eğlence mekanına 3 gün önce ikinci bir baskın düzenleyen ekiplerin, erketeler vasıtasıyla alınan operasyon bilgisiyle ilk operasyonda kaçırılan 27 konsomatris kadın yakalanıp gözaltına alındı.

Mekanda kaçak olarak çalıştırıldıkları ve yine kaçak yollarla yurda sokuldukları belirlenen 27 yabancı uyruklu kadın ilk operasyonda yakalanan 23 yabancı uyruklu kaçak kadın gibi İl Göç İdaresine teslim edilirken, gizli bölmelerde yakalanma anları kamerayla polis tarafından kayıt altına alındı.

DEVRİYE EKİPLERİNİ VE KARAKOLLARI TAKİBE ALMIŞLAR

Polis baskınlarından kurtulmak için Aksaray’ın başı çeken 9 gece kulübü sahip ve yöneticileri tarafından kurulan “erkete şebekesinin” yapılan soruşturmaya göre kendilerine temin edilen araçlarla bölgede dolaşarak polis devriye ekiplerini ve karakolları takip ettikleri ve kendi takiplerinin yanısıra köstebek polislerden elde ettikleri bilgilerle baskınları gece kulüplerindeki yöneticilere ve mekan sahiplerine bildirdiği ve gelen bilgiyle mekanlardaki kumar, uyuşturucu ve sigara ile sahte içki gibi yasa dışı uygulamaların ortadan kaldırılıp, kaçak olarak çalıştırılan konsomatrislerin ise mekanı terk edip gizli bölmelerle ile otellere kaçırıldığı tespit edildi.

EMNİYETİN DİBİNE KADAR GİRDİ

Tespitlerin ardından geçtiğimiz 14 Eylül gecesi harekete geçen organize polisi düzenlediği baskınlarda 23 kaçak konsomatrisle birlikte bir çok kumar, uyuşturucu ve sahte içki gibi suç unsurları ele geçirdiği baskınlardan önce, telefon baz sinyalinden İl Emniyet Müdürlüğü’nün yakınında olduğu tespit edilen bir erketeyi de yakalayıp gözaltına aldı.

Operasyon öncesi ekiplerin emniyetten çıkışından önce, kullandığı otomobille emniyet yerleşkesi etrafında devriye turu attıktan sonra mekan sahiplerinden birisini arayarak operasyon bilgisini verdiği tespit edilen erketenin verdiği bilgi sonrasında baskın yapılan mekan da suç unsuruna rastlayamayan ekipler bir hafta sonra tekrar baskın yaptığı adreste 27 kaçak konsomatrisi gizli bölmelerde buldu.

HAFTADA 40-50 BİN LİRA

Soruşturmada rüşvet çarkının para toplama ve dağıtma işini bir kebapçıda garson olarak gözüken E.A. ve A.A. isimli 2 kardeşin yaptığını tespit eden Organize ekipleri, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gece kulübü sahiplerinden para toplayan 2 kardeşin, toplanan 40-50 bin lira parayı hafta içerisinde köstebek polislere ve 9 gece kulübüne yönelik denetleme görevini yapmayıp ayrıcalık sağlayan ekiplere dağıttığı tespit edildi.

“BİR SAATE KADAR GELECEKLER. ARTIK BİZİ UNUTMAZSIN”

Kapalı alan sigara denetlemesi, sahte içki ve kumar denetiminin yanı sıra mekan çalışma saatleri gibi uygulamaları gerçekleştirmediği belirlenen rüşvetçi polislerin, çoğu zaman erketeleri, bazen de mekan sahiplerini baskınlar öncesinde arayarak telefonla “Davetsiz misafirleriniz var. Bir saate kadar gelecekler. Artık bizi unutmazsın” gibi cümlelerle uyardığı kimisinin de “geliyorlar şekli düzeltin” diye mesaj yazdığı tespit edildi.

Teknik ve fiziki takiplerin yanı itirafçı ifadeleriyle desteklenen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 5 polisten 3’ü tutuklanıp 2’sine adli kontrol kararı uygulanırken ifadesi alınan 6 polisin ise mahkemece tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Açığa alınan ve idari soruşturma başlatılan 11 polisle irtibatlı oldukları belirlenen ve işlemelerinin ardından savcılığa sevk edilen 9 mekan sahibi ile 8 erkete de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.(Ferit Zengin / Milliyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir