Connect with us

Son dakika… Dünyayı dehşete düşüren saldırılarda sıcak gelişmeler

ABD sadece 13 saat içinde tarihinin en kanlı süreçlerinden birini yaşadı. İlk olarak Teksas eyaletine bağlı El Paso kenti, 20 kişinin vahşice katledildiği bir saldırıya sahne oldu. Önceki gün yerel saatle 10.39’da silahlı bir saldırgan, AVM’de bulunan süpermarket zinciri Walmart’ta 20 kişiyi öldürdü. Kan donduran bu katliamdan sadece 13 saat sonra bu kez Ohio’da kan döküldü. Dayton kentinde silahlı bir saldırgan, kendi kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dokuz kişiyi öldürdü. Saldırıların ardından ABD Başkanı Donald Trump, tepki çeken bir açıklama yaptı.

Published

on

Meksika sınırındaki El Paso kentinde gerçekleşen ilk saldırıda fail olay mahallinde yakalandı. ABD medyası tarafından kimliği ‘Patrick Crusius’ olarak duyurulan zanlının 21 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklandı.

Şahsın aşırı sağcılar tarafından kullanılan bir internet sitesinde saldırıyı “Teksas’ın İspanyol kökenliler tarafından ‘işgal’ edilmesine bir cevap” olarak gerçekleştirdiğini belirten bir yazı yazdığı ortaya çıktı.

Walmart’ta kalabalığın üzerine saldırı tipi bir tüfekle ateş açarak 20 kişiyi katleden, 26 kişiyi de yaralayan Crusius, mağazanın dışında polise teslim olmuştu.

Yetkililer tarafından dün yapılan açıklamada, saldırganın idam cezasına çarptırılabileceğini açıkladı. Teksas Güney Bölgesi Savcısı John Bash, olayı “iç terör vakası” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri henüz açıklanmazken, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, altı Meksika vatandaşının öldüğünü, yedisinin ise yaralandığını duyurdu.

Ohio Dayton’daki saldırının faili Cannor Betts’in ise kız kardeşinin de aralarında dokuz kişiyi 30 saniye içinde katlettiği ortaya çıktı. Olay mahalli yakınlarında bulunan polis memurlarının silah seslerini duyarak Betts’e müdahale ettiği açıklandı.

Dayton Polis Müdürü Richard Biehl, 24 yaşındaki Betts’in ilk ateşi yerel saatle 01.05’te kent merkezinin Oregon bölgesinde bir bara açtığını ve akabinde onlarca kurşun daha sıktığını açıkladı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında, onlarca kişinin Ned Peppers adlı bir gece kulübünün girişini doğru koştuğu, saniyeler sonra ise Betts’in mekâna doğru ilerlediği görülüyor. Saldırgan, kulübe girmek üzereyken polis tarafından vurularak durduruluyor.

Richard Biehl, “Kapıdan (bar kapısı) içeri girebilse can kaybı daha feci olabilirdi” açıklaması yaptı. 27 kişiyi de yaralayan saldırganın eylemi niçin gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor.

Katliamı 223 kalibre saldırı tüfeğiyle gerçekleştiren Betts’in çelik yeleği ve yanında ekstra mühimmatının da olduğu belirlendi. Polis yetkilileri, saldırı tüfeğinin Teksas’tan internet üzerinden sipariş edildiğini ve Betts’in yasal olarak silah almasını engelleyecek bir kaydının bulunmadığını açıkladı.

Polis Müdürü Biehl, saldırıda ölenler arasında katliamcının 22 yaşındaki kız kardeşi Megan Betts’in ve erkek arkadaşının da bulunduğunu da açıklarken, “O ilk kurban değil fakat ilk kurbanlar arasında” ifadesini kullandı.

Megan ile erkek arkadaşı, katliamın yaşandığı barın yakınlarında bir aracın içerisinde ölü bulunmuştu.

ABD’de silahlı katliamların kaydını tutan Silahlı Şiddet Arşivi adlı kuruluş, bu yıl şimdiye kadar dört ya da daha fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı sayısının 251 olduğunu bildiriyor.

The Spectator Index sitesi, Twitter hesabından ABD’deki bireysel silahlanmanın boyutlarını ortaya koyan bir istatistik yayınladı. Sydney Üniversitesi’ne dayandırılan bilgilere göre; ABD’de yaşayan her 100 kişi başına 101 silah düşüyor. ABD’yi 35 silahla Suudi Arabistan ve 31 silahla Fransa izliyor. Türkiye’de ise her 100 kişiye 12.5 silah düşüyor.

TRUMP TEŞHİSİ KOYDU AMA…

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini kana bulayan saldırılarla ilgili hayli tepki çekecek açıklamalarda bulundu. Dün gazetecilere konuşan Trump, iki saldırıda da “akıl sağlı problemi” olduğunu savundu. ABD lideri, “İki vakaya da bakarsanız, bu insanların çok çok ciddi akıl hastası olduğunu görürsünüz” dedi.

Başkan Trump, “Ülkemizde nefrete yer yok. Bununla ilgileneceğiz. Bu ülkemizde yıllardır ama yıllardır aşanıyor ve bunun durmasını sağlamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Trump, sosyal medya hesabından ülkede beş gün yas ilan edildiğini duyurdu. ABD’de 8 Ağustos’a kadar federal hükümet binalarında bayraklar yarıya inecek.

Bu arada ABD’de bir kesim, iki katliamın da Başkan Trump’ın bilhassa Meksikalılar olmak üzere göçmenlere yönelik kullandığı dilde ve silah kontrolüne karşı çıkmasında yattığını savunuyor.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem7 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem7 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem8 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem8 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem8 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem11 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem11 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem11 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem11 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending