Connect with us

Damat Berat Paşa Hazineyi boşaltıyor!

Anayasa’nın 3. maddesine göre ülkenin başkenti Ankara’da bulunması gereken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın merkezi birimleri hakkında damat Berat Albayrak’tan skandal karar.. Bugün altında bizzat Bakan Albayrak’ın imzası olan bir karar ortalığı karıştırdı. Kararla, bakanlığın finansal fonksiyonu yüksek olan merkezi birimleri, resmen İstanbul’a taşınmaya başladı. Ankara’daki merkez binayı boşaltacak olan, kanuna ve Anayasa’ya aykırı olan bu karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018 yılında çıkardığı 1 numaralı KHK’sına dayandırıldı.. Kararın ekinde İstanbul’da görevlendirilen onlarca bakanlık çalışanı da yer aldı…

Published

on

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kararıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, finansal fonksiyonu yüksek olan birimleri, resmen İstanbul’a taşınmaya başladı. Kararın ekinde İstanbul’da görevlendirilen onlarca bakanlık çalışanı da yer aldı. Anayasa ve kanunlara göre hükümet, bakanlıklar devletin başkentinde bulunması gerekiyor..

Bakanlık, personelin 2 Eylül’de göreve başlamasını istedi. İstanbul’daki Defterdarlık’tan ve Bakanlık’ın teknik birimlerinden de söz konusu taşınma sürecine gereken desteğin verilmesi istendi.

Oda Tv’den Barış Terkoğlu’nun haberine göre;  Bakanlık kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre 5 Ağustos pazartesi sabahı Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, genel müdürleri çağırarak bakanlığın bazı birimlerinin İstanbul’a taşınacağını ve taşınmanın bir ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Aksu, genel müdürlerden gelişmenin çalışanlara bildirilmesini istedi. Bazı müdürler duruma itiraz etti ve personelin gitmek istemeyeceğini söyledi. Bakan Yardımcısı Aksu, bu tartışma üzerine “ben sizden rica etmiyorum, talimatı bildiriyorum”  yanıtını vererek itiraz eden müdürlere sert yanıt verdi. Alınan karar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bugün imzalanarak yürürlüğe girdi.

HAZİNE’NİN OMURGASI TAŞINIYOR

Taşınacak birimlerin tamamının ortak özelliğinin Hazine Müsteşarlığı altındayken Maliye Bakanlığı ile birleşen birimler olması dikkat çekti. Taşınanlardan ilk gruptakiler; Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nde iç borçlanmayı yürüten birimler, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden dış borçlanmayı yürüten birim ve Mali Sektörle İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün kambiyo hariç tüm birimleri. Bu birimlerin esas önemi ise devlet borçlanmasını yürütmesi, buna ilişkin planları hazırlaması. Bu birimler bir anlamda hazinenin esasını oluşturuyor.

Kurumda konuşulanlara göre bu birimler ile yurtdışında da örneği olan borçlanma ofisi tarzı bir yapı kurulmak isteniyor. Ancak böyle bir yapının neden kurulduğu, halen aynı Bakanlık bünyesinde koordineli çalışan birimlerin neden İstanbul’a taşınmak istendiği, yeni yönetim modelinin nasıl olacağı, görevlendirmenin nasıl yapılacağı ise açıklanmış değil.

Kulislere göre kurum içinde mevcut görevlendirilenlerin yanı sıra, bazı bankalarda görev yapan isimler de sürece dahil edilecek. Bu da kurum içinde herkesin çeşitli sınav ve kriterlerle alındığı koşulların yeni geleceklere nasıl uygulanacağına dair soru işaretleri yaratıyor.

HAZİNE’NİN İÇİ BOŞALIYOR

Taşınacak olan bir başka birim ise Sigortacılık Genel Müdürlüğü. Bakan Berat Albayrak’ın daha önce yaptığı Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşümleri 2019 toplantısında, bu yıl Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kurulacağı açıklanmıştı.

Kurulun önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulması planlandı ancak daha sonra kanunla kuruluş işleminin gerçekleştirilmesine karar verildi. Mevzuat için gerekli çalışmalar yapılsa da, bu çalışmalar Bakanlık yönetimine sunulsa da, Meclis’in tatile girmesiyle kuruluş girişimi rafa kalktı. Bunun üzerine Bakanlık’ta üst kurul çözümü yerine genel müdürlük olarak taşınma planı ağır bastı. Bakan Yardımcısı Bülent Aksu’nun toplantıda “siz taşının kanunu sonra çıkarırız” dediği de iddialar arasında.

Peki bu birimlerin taşınması Hazine’yi nasıl etkileyecek?

Uzmanlara göre bu işlemle Hazine’nin içi tamamen boşalmış olacak. Zira götürülen birimler Hazine’nin en işlevsel birimleri. Kurumda, sonrasının ne olacağı, Hazine ve Maliye’nin yeniden ayrılıp ayrılmayacağı, bazı birimlerin Varlık Fonu’na devredilip devredilmeyeceği herkesin konuştuğu ancak yanıtını kimsenin bilmediği sorular.

KANUNA DA AYKIRI.. ERDOĞAN’IN KHK’SINA UYGUN!..

Öte yandan yapılan bir başka tartışma ise taşınmanın hukuki altyapısına ilişkin. Bugün Berat Albayrak’ın imzaladığı karar, 10 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1 numaralı Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin 217. maddesini dayanak alıyor. Söz konusu kararname Bakanlığa ülkenin finans politikaları çerçevesinde sermaye akımlarına ilişkin gerekli düzenlemeleri yapma yetkisi veriyor.

Bakanlık buna dayanarak taşınma işleminin gerekçesini şöyle açıkladı:
“Gerek Borsa ve Mali Sektörün, para piyasası aktörlerinin, banka merkezlerinin, sigorta şirketleri ile merkezlerinin İstanbul’da bulunması ve gerekse İstanbul’un bir finans merkezi konumunda olması…”
Ancak taşınmaya itiraz eden bazı bürokratlar ne 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ne de devlet personel mevzuatının bu taşınmaya izin vermediğini söylüyor. Zira bu birimler yayımlanan kararnameye göre Bakanlığın merkez birimleri. Merkez birimlerinde çalışanların merkezde görevlendirilmesi ise mevzuattan gelen bir zorunluluk. Öte yandan personel kanununa göre uzmanlar da ancak merkezde görevlendirilebiliyor. Merkezde teşkilatlanmış bir birimin İstanbul’a nasıl gönderileceği, bu kararın hangi mevzuata dayanarak alınacağı da kafalardaki diğer soru işareti.

“ANAYASAYA AYKIRI”

Üstelik Anayasa’nın 3. maddesine göre ülkenin başkenti Ankara. Merkezi idare de başkentte teşkilatlanıyor. Devletin merkez biriminin başkent dışında teşkilatlanmasının bu nedenle Anayasa’ya da aykırı olduğu vurgulanıyor.

ALBAYRAK’IN ADAMLARI İSTANBUL’DA YAŞIYOR

Meselenin bir başka boyutu ise insani ve çalışma koşullarına ilişkin. Kurum içinde çalışanlara sorulduğunda, çoğunluk bir anda verilen bu kararla taşınmaya itiraz ediyor. Kamu ve bürokrasi deneyimine aykırı olarak verilen “bir ayda taşının” kararına karşı, gitmemenin yollarını arayan çalışanlardan istifayı düşünenler de var. Durumdan en çok memnun olanlar ise Berat Albayrak döneminde Bakan Yardımcılığıne ve Bakan Danışmanlığına getirilenler. Zira bu kişilerin çoğunluğu Ankara’ya yerleşmediği gibi, her perşembe İstanbul’a giderek haftada en az üç günlerini İstanbul’a geçiriyorlar.

Berat Albayrak’ın  imzası kurumadan Hazine ve Maliye’de deprem yaratan karar, bir süredir kurumsal geleneklerin devamlılığı başta olmak üzere tartışmaları yeniden başlatacakmış gibi görünüyor.

About Post Author

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Milyonlarca Emeklinin Cüzdanı Parayla Dolup Taşacak! Geri Ödemesiz 18.000 TL Hesaplara Yatıyor

Published

on

Rekabetin yükselmesi ve müşteri taleplerinin evrim geçirmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok banka promosyon kampanyalarına büyük önem veriyor. Bu bağlamda, bir banka tarafından sunulan promosyon tutarı 18 bin TL’yi aşarak dikkatleri üzerine çekti. Yaşanan gelişme, bankalar arasındaki rekabetin ne kadar yoğun olduğunu ve müşteri memnuniyetini sağlama konusundaki kararlılıklarını gösteriyor. İşte emeklilere yönelik fırsatın detayları…

En Yüksek Promosyon Tutarı ING Bank’tan!

Yapılan haberlere göre, emeklilere yönelik en yüksek promosyon tutarı sunan banka olarak ING Bank öne çıkıyor. ING Bank’ın resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, emekli maaşlarını bankalarına taşıyan müşterilere, maaş tutarına bağlı olarak ek koşulsuz 15 bin TL’ye kadar nakit promosyon fırsatı sunulmaktadır. Otomatik fatura talimatı veren müşterilerine ek olarak, 3 bin TL’ye kadar ek nakit promosyon imkanı sağlanarak, toplamda 18 bin TL’ye kadar nakit promosyon imkanı sunuluyor.

Akbank ve Axess/Wings Kart Sahipleri de Unutulmadı!

Emekli maaşlarını başka bankalara taşıyan emekliler, 15 bin TL’ye kadar promosyon ödemelerinden faydalanabilecekler. Kampanya süresince, Akbank’ın vadesiz hesaplarından veya Axess/Wings kart sahipleri için SGK emeklileri, ilk 5 yeni otomatik fatura ödeme talimatı vererek her fatura başına 500 TL olmak üzere toplamda 2 bin 500 TL chip-para kazanma şansına sahip olacaklar. Bu da toplamda 17 bin 500 TL’ye varan bir ödül fırsatı sunuyor.

Emekliler için sunulan bu cazip promosyonlar, milyonlarca emeklinin ilgisini çekiyor. Yüksek promosyon tutarları ve ek fırsatlarla dolu banka kampanyalarını kaçırmamak için hemen inceleyebilirsiniz!

About Post Author

Continue Reading

Gündem

MEB’den 81 İlde Son Dakika Kararı! Tüm Kademelerde Dersler İptal!

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ererken öğrenciler için önemli bir karar aldı. 81 ildeki tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için son bir hafta dersler iptal edildi. İşte detaylar…

Dersler İptal Edildi, Şenlik Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilere yaz tatili öncesinde sürpriz bir müjde verdi. LGS ve YKS sınavlarının stresini azaltmak ve eğitim yılının son haftasını daha eğlenceli hale getirmek için, tüm okullarda dersler bir hafta süreyle iptal edildi. Bu karar, 81 ildeki tüm okullara gönderilen resmi yazı ile duyuruldu.

Etkinliklerle Dolu Bir Hafta

Bakan Tekin, yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta itibarıyla okullarımızda öğretmenlerimizin yürüttüğü idari işlemler nedeniyle öğrencilerimiz haftayı boş geçiriyorlardı. Bu yıl bir adım atarak, son haftayı öğrencilerimizin yarıyıl boyunca edindikleri kazanımları gündelik hayatlarında kullanabilecekleri bir şenlik havasına büründürüyoruz,” dedi. Bu kapsamda, bilgi yarışmaları, münazaralar, halk oyunları, şiir, hikaye ve roman okuma etkinlikleri gibi çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler, okullarda son ders zilinin çalacağı tarihi merakla bekliyordu. MEB takvimine göre, 2024 yılı için son ders zili 14 Haziran’da çalacak ve yaz tatili başlayacak. Okulların yeniden açılış tarihi ise 9 Eylül 2024 olarak belirlendi.

About Post Author

Continue Reading

Gündem

Finansal Sorunlara İş Bankası’ndan Çözüm: 300.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

Published

on

İş Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve geri ödeme seçeneklerini duyurdu.

İş Bankası müşterileri, 36 aya kadar vade seçeneğiyle ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar. Ancak, bu süre içinde BDDK’nın belirlediği sınırlamalar geçerli. Bu kapsamda, 50.000 TL’ye kadar olan kredi başvurularında 36 ay vade sunulurken, 50.000 TL ile 100.000 TL arası kredi taleplerinde maksimum vade 24 ay olarak belirleniyor. 100.000 TL’yi aşan kredi başvuruları ise en fazla 12 ay vadeye kadar onaylanabiliyor.

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen İş Bankası müşterilerinin, kredi taksit tutarlarının düzenli gelirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Gelir belgesinin kredi talebinin tutarını desteklemesi durumunda, kredi başvuruları genellikle onaylanmaktadır.

İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi faiz oranı aylık yüzde 4,70 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı, diğer bankalarla karşılaştırıldığında İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi fırsatının daha cazip olduğunu göstermektedir.

İş Bankası müşterileri için 300.000 TL’lik ihtiyaç kredisi maliyeti aşağıdaki gibi hesaplanmıştır:

  • 12 ay vadeli kredi için aylık taksit tutarı: 35.999 TL
  • Toplam geri ödeme tutarı: 431.990 TL

About Post Author

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem2 hafta ago

Milyonlarca Emeklinin Cüzdanı Parayla Dolup Taşacak! Geri Ödemesiz 18.000 TL Hesaplara Yatıyor

Rekabetin yükselmesi ve müşteri taleplerinin evrim geçirmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok banka promosyon kampanyalarına büyük önem veriyor. Bu bağlamda, bir...

Gündem2 hafta ago

MEB’den 81 İlde Son Dakika Kararı! Tüm Kademelerde Dersler İptal!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ererken öğrenciler için önemli bir karar aldı. 81 ildeki tüm ilkokul,...

Gündem2 hafta ago

Finansal Sorunlara İş Bankası’ndan Çözüm: 300.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

İş Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve geri ödeme seçeneklerini duyurdu. İş Bankası müşterileri, 36 aya kadar vade seçeneğiyle ihtiyaç...

Gündem2 hafta ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ÖTV Sürprizi! Fiat Doblo ve Fiorino’da ÖTV Muafiyeti Var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖTV’siz ticari araç satışı müjdesini verdi. Sıfır araç almak isteyenler için büyük bir fırsat olan bu...

Gündem2 hafta ago

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? 800 Bin TL Konut Kredisi Hangi Bankada Daha Uygun?

Konut kredisi arayanlar için faiz oranları önemli bir karar faktörüdür. Ev sahibi olma hayali kuruyorsanız, konut kredisi faiz oranları sizin için...

Gündem2 hafta ago

Worldcard Sahiplerine Müjde! Akaryakıtta 150 TL Tasarruf Edin!

Akaryakıt alırken avantajlı bir fırsat yakalamak isteyenler için müjdeli haber! Vakıfbank tarafından başlatılan yeni kampanya kapsamında, Worldcard ile yapılan akaryakıt...

Gündem2 hafta ago

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belli Oldu! Bakanlık Hesaplara 7.608 TL Yatırdı

Aile Bakanlığı, kronik hastalıklarla mücadele eden vatandaşları sevindiren bir adım daha attı. Yayınlanan yeni bilgilere göre, Kronik Hastalık Yardımı programı...

Gündem2 hafta ago

İŞKUR’dan Yeni İş İlanı: Kamu ve Özel Sektör İçin Çeşitli Kadrolarda Personel Alımı!

İş arayan vatandaşlar için İŞKUR’un kapıları yeniden açılıyor! Son zamanlarda yayınlanan yeni personel alımı ilanı, özel sektörde ve kamuda birçok...

Gündem2 hafta ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emekliye Zam Müjdesi! Resmi Açıklama Geldi: 10.000 TL Zam Yapıldı

GECE bu haberi duyan emekliler için büyük bir ferahlık sağlayacak gelişmeler yaşanıyor. Yarın, emekli maaşlarına yapılan artışla birlikte EMEKLİlere 10.000...

Trending