Connect with us

Annelerin sorununa elbirliğiyle çözüm üreteceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler konusunda “Elbirliğiyle çözüm üreteceğiz” derken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Senin görevin sorunu çözmek. Yetki, güç, imkân, ordu, polis, vali, general sende. Diyarbakır annesinin elinde ne var? Sadece feryat var” diye seslendi. Parti meclisi (PM) toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

Published

on

TOPLUMU KUTUPLAŞTIRIR

“Bizim yeni siyaset felsefemizin özünde yatan bu; kimseyi ayrıştırmamak. İktidar sahipleri ayrıştırmayı zaman zaman yapıyorlar. Bu toplumu böler, kutuplaştırır. Şimdi toplumun gündeminde anneler var. Şimdi anneler arasında da bir ayrım yapıyoruz. Cumartesi anneleri, Diyarbakır anneleri. Nasıl bir ayrım? Diyarbakır’daki anne de cumartesi annesi de haklıdır. İkisi de çocuklarını istiyorlar. Bir anne Diyarbakır’da diyor ki, ‘Benim evladım geri gelmeyecek, inşallah sizin evladınız geri gelir’ diye. Annelerin hakkını ve hukukunu savunmamız gerekmiyor mu? Şimdi anneleri de bölüyorlar. Acı olan, yazık olan, günah olan bu. Anneler arasında ayrım yapmak doğru değildir. Hepsinin derdine çözüm üretmek gerekiyor. Elbirliği ile çözüm üreteceğiz. Bu işin iktidarı muhalefeti yoktur. Ama güç iktidardadır. Sorunu çözecek olan iktidardır. Adaleti sağlamak hepimizin ortak görevidir. Hazreti Ali, ‘Devletin dini adalettir’ diyor. Devlet adaletsizliğin kaynağı olursa, toplum vicdanı derin yaralar alır.

ADALETSE HEP BERABER

Son 5 yılda, uluslararası raporlarda, hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye 50 basamak geriye gitti. Adaletsizlikte bir dünya rekoru. Eren Erdem PM üyemiz. Aylardır hapiste, hiçbir delil yok ellerinde. Osman Kavala hapiste. Yazarlar çizerler gazeteciler avukatlar askeri öğrenciler hapiste. Kim dışarıda? Yeşil dolarları olanların tamamı dışarıda. Bastır parayı çık dışarıya. FETÖ borsasını kim dillendirdi? AK Parti kanadından dillendirdiler. FETÖ borsasının aktörleri kimlerdir. Adaletse, hep beraber. Adalet birilerinin iki dudağına teslim edilemez. ‘Adalet reformu yapacağız’ dediler. Yap kardeşim, elinden tutan mı var? Meclis tatile girdi. Adalet için Meclis tatile mi girer? Toplarsın Meclis’i. Gideriz toplanırız, çözeriz olayı. Parlamento’nun iradesi bile ipotek altında. Şu anda Türkiye kuralsız ve kurumsuz yönetiliyor. Türkiye’de bağımsız hangi kurum var? Yasanın tanıdığı görevlerini yerine getiren hangi kurum var? Hiçbir kurum yok. Bütün kurumlar dönüp saraya bakıyorlar. Ne söyleyecek biz ona göre karar alalım. Peki sizin orada göreviniz ne? Atın onları, robotları getirin koyun oraya. Ne diyordu grup toplantısında; ‘Biz doğalgaz, elektrik fiyatlarını indiriyoruz. Önce Bay Kemal sen duy’. Seçimler bitti; doğalgaza ve elektriğe arka arkaya zam. Devletin tepesindeki kişi vatandaşı kandırıyor. Acı olan, içimize sindiremediğimiz şey bu.

AYDINLIĞA ÇIKARTACAĞIZ

Bu ülkenin 82 milyonunu Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiler. Her gün 50 milyon dolar faiz ödenen Türkiye’yi kim yarattı? 17 yıl önce böyle bir şey yoktu. Eğer tefecilere teslim edilen bir ülke varsa, kurtarmak da bizim görevimiz. Demokratik yolla, kavga yapmadan, oturup anlatacağız. Vatandaşın önüne rakamları koyacağız. Bu işin particiliği yoktur, bu işin vatanseverliği, bayrak severliği vardır. Biz bu ülkeyi aydınlığa çıkarmaya kararlıyız ve çıkartacağız. Birlikte çıkartacağız. Kavga etmeden, gürültü koparmadan, doğruları millete anlatarak, kahve kahve dolaşarak çıkartacağız. Bu ülke sahipsiz bir ülke değil. Sahipleri 82 milyondur. Biz 82 milyona güveniyoruz.

HER YERDE ANLATACAKSINIZ

İsraf ekonomisi nedir diye sorduklarında şunu söyleyin: Vatandaştan katrilyonlarca lira vergi topladılar. Cumhuriyet’in kuruluşundan AK Parti iktidarına kadar toplanan vergilerden daha fazlasını topladılar. Yetmedi; devletin bütün fabrikalarını sattılar. Devletin telefonunu, Telekom’unu sattılar. AK Partili kardeşlerim bunu biliyorlar mı? Devletin arsalarını, otellerini sattılar. Bu da yetmedi. 420 milyar dolar devleti borçlandırdılar.

Vergi alıyorsun, fabrikaları, arsaları satıyorsun, bir de yetmiyor Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yapıyorsun. Türkiye Cumhuriyeti devletini borç batağına sürüklüyorsun. Hani Türkiye uçacaktı? Nereye gitti bu paralar. ‘Efendim köprü yaptım.’ Köprüyü yaptın ama parasını vatandaş ödüyor. Bedelini torunlarımız, çocuklarımız ödeyecek. Tank Palet Fabrikasını Katar ordusuna peşkeş çeken siyasi iktidara ve ona destek veren Bahçeli’nin arkadaşlarına seslenmek istiyorum. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci bir kararı var, 1105 Sayılı Karar. Bunu Resmi Gazetede yayınlamıyorlar. Lütfen sen açıkla kardeşim. Ya açıklayacaksın, ya da Katar ordusuna peşkeş çekilen bir siyasi iktidara destek vermeyi keseceksin.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending