Connect with us

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan “Cumhurbaşkanı adayı” açıklaması

Kemal Klıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı adayı açıklaması Kaynak: Kemal Klıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı adayı açıklaması

Published

on

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için açıkladığı kafasındaki aday profili, hem Muharrem İnce, hem de Ekrem İmamoğlu için soğuk duş etkisi yaptı.

Çünkü, Kılıçdaroğlu’nın çizdiği resme ne İmamoğlu, ne de İnce uymuyor. Cumhurbaşkanı adayında olması gereken şartlara bu iki ismin yanı sıra, Mansur Yavaş da uymuyor.

Siyasetcafe yazarı Celal Eren Çelik, Kılıçdaroğlu’nın Amerika’nın Sesi’ne verdiği röportajı değerlendirirken Cumhurbaşkanı adaylığı için ortaya çıkan ismi yazdı.

İşte Çelik’in yazısının o bölümü:

Gelelim bu röportajın “Önemli” kısmına…

Kemal Kılıçdaroğlu bu röportajında çok “Kritik” konularda açıklamalar yaptı, ki bunların basında Cumhurbaşkanı adayı konusundaki açıklamaları gelmekte…

Kılıçdaroğlu bir isim vermedi belki ama bir “Profil” anlattı, bir “Silüet” resmetti…

Peki Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki Cumhurbaşkanı profilinin temel özellikleri açıklamalarına göre nelermiş?

“Öncelikle bu aday herhangi bir parti genel başkanı olmayacak” Başka? “83 milyonu kucaklayacak bir isim olacak” (83 milyonu kucaklayacak aday olma şartını her kesimden oy alabilecek bir aday olarak okumak mümkün)
Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki profil için belirlediği temel özelliklerden yola çıkarak Türk siyasi hayatında “Önemli ve etkileyici” pozisyonda olan siyasetçileri bir düşünelim bakalım…

Kılıçdaroğlu’nun çiziği bu “Profil” resmine göre kendisi, Akşener,Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu parti genel başkanı oldukları için direkt liste dışı kalıyorlar…

Kim var peki “Hem parti genel başkanı olmayan,hem de her kesimden oy alabilecek isim” olarak?

Muharrem İnce diyecek olursanız olmaz..Hem Kılıçdaroğlu’nun rakibi,hem de “Her kesimden oy alacak” profilini tam karşılamıyor…

İmamoğlu derseniz belki parti genel başkanı değil ama ismi “İstanbul’u AKP’den alan adam” olarak CHP ile özdeşleşti yani”Her kesimden oyalmalı” kriterine uymuyor Kemal Bey’in profilindeki.

Mansur Yavaş derseniz O’ da bu”Profile” uymuyor zira Yavaş’ın da Kürt seçmen ile problem yaşayacağı düşünülebilir.

Ama sanki bir isim daha var ve şahsi görüşüm Kılıçdaroğlu da aslında bu ismi tarif ediyor “Profilinde”…

O İSİM ABDULLAH GÜL

Parti genel başkanı değil,Cumhurbaşkanı olarak “Partiler üstü” bir konumda bulunmuş, Habur’da çadır mahkemeleri rezaleti yaşanırken “Çok güzel şeyler olacak” demiş,Kürt seçmen ile arası iyi en azından Kürt seçmenin soğuk bakmayacağı bir isim, AKP’den kopmuş muhafazakar kitleye hitap edebilecek,seçim mitinglerinde Erdoğan’ın çok fazla açığını bildiği için üzerine gidip yıpratmaktan çekineceği isim…

Kılıçdaroğlu “kağıt üzerinde” harika (!) bir aday bulmuş kendisine…

Kılıçdaroğlu aynı röportajda Davutoğlu ve Babacan’ın da ülkeye çok iyi hizmetleri olduğunu söylüyor, yaşanan olumsuzlukların Erdoğan kaynaklı olduğunu ifade ederek adeta Babacan ve Davutoğlu’nun AKP’nin memlketi bu hale getiren uygulamalarındaki sorumluluğunu “Temize çekip” bu iki ismi “İbra etme” çabasına giriyor.

Bu şunun için önemli,Gül’ün adaylığına Babacan dünden razı olur zaten kurduğu partiyi perde arkasında dizayn eden Abdullah Gül,Davutoğlu’nun da Gül’e 1-2 konu haricinde itirazı olmaz…

Saadet Partisi ise 2018’den beri Gül’ün adaylığına razı durumda… HDP’nin ise karşı çıkmayacağı düşünülüyor…

Yani Kılıçdaroğlu 2018 seçimlerinde muhalefetin ortak adayı yapmak için büyük çaba harcadığı Abdullah Gül’ü “Ortak aday yapma” hayalinden hala vazgeçmiş değil anlaşılan,ki Ankara kulislerindede “aracılar vasıtası” ile Kılıçdaroğlu-Gül temasının sürdüğü uzunca zamandır konuşulmakta.
Kılıçdaroğlu için tek problem Akşener’i bu işe nasıl ikna edeceği anlaşılan ama muhteşem stratejileri (!) ile Akşeneri de ikna edeceğini düşünüyordur herhalde kendisi…

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending