Doğru ve dürüst haber

Elon Musk İnsan Beynini Bilgisayarla Buluşturacak! Neuralink İçin Heyecanlı Açıklama

Ünlü girişimci Elon Musk’ın ismi gündeme gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere SpaceX, uzaya insan gönderen ilk özel şirket oldu. Bununla birlikte Tesla’da ise büyük bir hareketlilik var ki, şirket seviye 5 otonom sürüşe çok yakın. Hyperloop projesi ise toplu taşımayı başka seviyeye taşıyacak. Fakat Elon Musk’ın projeleri bu kadarla sınırlı değil. Hatırlarsanız Musk, 2016’da Neuralink’i kurmuş ve ilginç açıklamalar yapmıştı. Çılgın girişimci insan beyniyle bilgisayarı birleştirmekten söz etmişti. Yıllar sonra Elon Musk’tan beklenen tarih geldi. Neuralink’in etkinlik tarihi belli oldu.

Elon Musk İnsan Beynini Bilgisayarla Buluşturacak! Neuralink İçin Heyecanlı Açıklama
11 Temmuz 2020 - 17:38

Elon Musk’ın son projesi insan beynine çip takmak. İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi ile yola çıkan Musk, Neuralink’in 28 Ağustos’ta etkinlik düzenleyeceği duyuruldu.

Açıklamayı kişisel Twitter hesabı üzerinden yapan Musk, “Onları yenemezsen, onlara katıl” ifadesini kullanarak Neuralink’in söz konusu tarihte görev beyanı yapacağını söyledi.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

Musk geçtiğimiz aylarda söz konusu teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını iddia etmişti.

Bunan göre pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

ELON MUSK KİMDİR? ELON MUSK SERVETİNİ NASIL KAZANDI?

48 yaşındaki milyarder mühendis, Forbes dergisinin verilerine göre 37,2 milyar dolarlık kişisel servetiyle en zengin 25’inci kişi olarak listede yer aldı.

DİĞER ZENGİNLER GİBİ YAŞAMIYOR

İşkolikliğiyle tanınan ünlü girişimci, parasını lüks seyahatlerde ya da pahalı hobiler için harcamıyor. Bunun yerine zamanını çalışma ofisinde ya da fabrikalarında geçiriyor. Günün sonunda da Los Angeles’taki lüks malikanelerinden birine dönüyor.

SERVETİNİ NASIL KAZANDI?

1995 yılında erkek kardeşi Kimbal ile birlikte New York Times ve Chicago Tribune gazetelerine internet şehir rehberi yaratan Zip2 adlı yazılım şirketini kurdu. Dört yıl sonra şirket Compaq’a satıldığında Musk’ın cebine 22 milyon dolar girdi.

1999 yılında X.com adında dünyanın ilk online bankasını kurdu. Bir yıl sonra PayPal’la birleşti. PayPal hisselerinin yüzde 11.7’lik hissesini elinde tutan Musk, şirket 2003 yılında eBay tarafından 1,4 milyar dolara satın alındığında büyük bir kazanç elde etti. Şimdi toplam değerleri 70 milyar dolar olan SpaceX ve Tesla Motors’u kurma girişiminde bulundu.

2001 yılında uzaya göndereceğini umduğu Rus balistik füzelerini satın almaya çalışırken, uzay seyahatini araştırmaya başladı. Bunun yerine SpaceX firmasında kendi roketlerini yapmaya başladı. Şirket, tekrar kullanılabilir roket yapımında öncü oldu. İlk yörüngesel roketi Falcon 9’u başarılı bir şekilde indirdi. SpaceX, NASA için taşıyıcılık yapma anlaşmasını kazanınca, değeri 20 milyar doların üstüne çıktı.

Musk’ın Mars’ta camdan kubbeler altında yaşayacak bir milyon kişilik koloni oluşturmak gibi daha büyük planları var.

Musk, 2004’te teknoloji girişimi Tesla Motors’a finansal destek sağlayarak elektrikli otomobilin tasarlanmasına olanak tanıdı. 2008 yılında patron olarak görevi devraldı ve elektrikli arabaları yaygın hale getirme baskısını sürdürdü.

Musk’ın 2018’de yönetiminden istifa ettiği şirketin piyasa değeri Ocak 2020’de 100 milyar dolara ulaşarak ünlü girişimcinin de kişisel servetini yükseltmesini sağladı.

Musk daha sonra kuzenleriyle solar paneller üreten SolarCity şirketini kurdu. Şirket şimdi Tesla Inc’e ait.

Ayrıca yüksek hızlı tren seyahati geliştirmeyi amaçlayan Hyperloop One ile tünelleri kazmanın daha ucuz yollarını test eden The Boring Company’yi kurdu.

EVLERİNİ SATIŞA ÇIKARDI

Musk, mayıs ayında önce 39,5 milyon dolarlık iki evini, ardından toplam değeri 97,5 milyon dolar olan beş evini daha satışa çıkardı. Teknolojinin dahi milyarderi, “Artık ev sahibi olmayacağım” derken, satışların nedeninin ekonomik olmadığını vurguladı.

Musk, 1 Mayıs’ta attığı tweet serisinde hemen hemen tüm ‘fiziksel varlığını’ satmayı amaçladığını belirtti.

ALTINCI KEZ BABA OLDU

Bir ikiz, bir de üçüz babası olan teknoloji devi, mayıs ayının başında şarkıcı Grimes ile olan beraberliğinden altıncı çocuğunu kucağına aldı. (NTV)

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.