Connect with us

Koronavirüs Salgınında Korkutan Sayılar! Kritik Dönem!

Corona virüsü salgınında vaka sayısı 21 milyonu geçerken, Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 773 bini aştı… Türkiye’de haftalardır artış gösteren vaka sayısı önceki günlere göre düşerken, ABD’de grip mevsiminden önce ölüm sayısı 170 bine çıktı. Brezilya, Meksika Hindistan ve Avustralya’da da hem vaka bazında hem de ölüm sayısındaki artış yetkilileri paniğe sevk etti.

Published

on

Corona virüsü salgınıyla ilgili dünyanın farklı bölgelerinden güncel veriler gelirken, özellikle grip mevsiminin yaklaşmakta olduğu bölgelerde hem vaka hem de ölüm sayısının azalmak bir yana artış göstermesi uluslararası kamuoyunu endişelendiriyor…

4 Ağustos’tan beri günlük vaka sayısının 1000’in üzerinde seyrettiği Türkiye’de dün de 1.192 insanda corona virüsü tespit edildiği açıklandı. Özellikle son günlerde vaka sayısının artış gösterdiği Türkiye’de dün açıklanan verilerde bir nebze de olsa düşüş gözlenirken 16 Ağustos’ta Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının 19 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 249.309’a ulaşırken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 5.974’e yükseldi.Ağır hasta sayısı ise 679 olurken zatürre oranı yüzde 7.6 olarak gerçekleşti. Dünkü test sayısı 65,956, iyileşen sayısı 997 oldu.

Türkiye’de Mart ortalarına doğru ilk vaka tespitinin yapıldığı corona virüsü salgınında önlemlerin etkisiyle 800’lü seviyelere kadar gerileyen günlük yeni vaka sayısı, önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran’dan sonra tekrar artış trendine girmişti.

ABD’DE GRİP MEVSİMİNDEN ÖNCE ŞOK
Neredeyse her 4 corona virüsü vakasının 1’inin tespit edildiği ABD’de corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 170 bini geçti… ABD Başkanı Donald Trump’ın salgına geç müdahale etmesiyle birlikte corona virüsünün merkez üssü haline gelen ABD’de hem vaka hem de ölüm sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Resmi verilere göre ABD’de son 24 saat içerisinde yaşamını yitirenlerin sayısı 483’e çıktı. Özellikle Florida, Teksas ve Louisiana eyaletlerinde ölüm sayısının artış gösterdiği belirtildi.

Amerika’da kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde gündem Amerikan posta sistemi… Sandıklara gitmek yerine posta yoluyla oy kullanma hakkına sahip olan ABD’liler, Başkan Trump’ın son dönemdeki açıklamalarını protesto etmek için sokaklara döküldü… Trump, bir süre önce postayla oy kullanmanın hileye ya da seçim sonucunun aylar boyu belirlenememesine yol açacağını söylemişti.

Yaklaşık 5.4 milyon corona virüsü vakasının tespit edildiği ABD’de Hawaii, Güney Dakota ve Illionis eyaletleri haricinde vaka sayısının düştüğü açıklanırken, ABD’li yetkililerin grip mevsimi öncesinde vaka sayısının artmasından endişe ediyor. ABD Ulusal Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Robert Redfield, “Grip sezonunun başlamasıyla birlikte ABD, en kötü düşüşünü yaşayabilir. Corona virüsüyle mücadeleye zarar verecek.

ABD Sağlık Verileri ve Değerlendirme Enstitüsü, Covid-19 modeli geliştirerek bu şekilde devam edilmesi durumunda Aralık ayına kadar 300 binden fazla insanın öleceğini öngördü. Hastanelere gidenlerin sayısının da yüzde 75 artacağı öngörüldü.

KRİTİK AY EYLÜL
Bolivya’da da corona virüsü vaka sayısı 100 bini geçti. Bolivya Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamada Eylül ayında vaka sayısının yükseleceğini açıklarken, corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 4.058’e çıktı.

Mart ayında ilk vakaların tespit edildiği Bolivya’nın Sağlık Bakanlığı’nda görevli Rene Sahonero, “Vakalar hızla artıyor. Bu ayın sonunda vaka sayısı 130.000 ile 150.000’e çıkabilir” dedi. Sahonero, özellikle vakaların son dönemde genel seçimlerin iptali için başlatılan halk ayaklanmasıyla birlikte arttığına dikkat çekti.

Corona virüsü salgınının çıkış noktası olarak bilinen Çin’de bugün de 22 yeni vaka tespit edildiği açıklandı. Son dönemde vaka sayısının hızla arttığı ülkede, vakaların Temmuz ayının ortasından beri yükseldiği Şincan bölgesinde ilk kez yeni vaka tespit edilmedi.

Çin’de önceki gün 19 yeni vaka tespit edildiği açıklanırken, vakaların hepsinin ülke dışından geldiği de belirtildi. Öte yandan semptom göstermeyen vaka sayısının da 37 olduğu belirtilirken, önceki gün bu sayı 16’ydı.

Resmi verilere göre Çin’de toplam vaka sayısı 84.849 olarak kayıtlara geçerken, ülke genelinde corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 4.634’e çıktı.

BİR GÜNDE 4448 POZİTİF VAKA
Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Meksika’da son 24 saat içerisinde 4.448 insanda corona virüsü tespit edildiği açıklandı. Ülkede bir günde 214 insanın salgın hastalık yüzünden yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada enfekte olan hasta sayısının açıklanan sayıdan çok daha yüksek olabileceği vurgulanırken, Meksika genelinde 522.162 vaka ve 56.757 ölüm gerçekleşti.

EN ÖLÜMCÜL GÜN
Corona virüsü salgınında ikinci dalgayı en çok hisseden ülkelerden olan Avustralya’nın kalabalık eyaleti Victoria, tarihinin en ölümcül gününü yaşadı…

Resmi verilere göre Victoria’da son 24 saat içerisinde 25 insan Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi. Victoria’da 282 insanda corona virüsü tespit edildi.

Ülkede önceki gün 16 insan yaşamını yitirmiş, 279 yeni vaka tespit edilmişti. Victoria’da daha önce en çok ölümün yaşandığı günde 21 insanın öldüğü kayıtlara geçmişti.

DURUM PARLAK DEĞİL
Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun corona virüsü salgınına müdahale etmekte geciktiği Brezilya’da da durum çok parlak değil… Corona virüsü salgınının en çok olduğu ülkelerin başında gelen Brezilya’da 620 insanın yaşamını yitirdiği ve 23.101 yeni vaka tespit edildiği kayıtlara geçti.

Corona virüsü salgınının en çok hissedildiği Brezilya’nın önemli yapılarından olan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne ziyaretler geçen hafta tekrar başlamıştı.

ABD’nin ardından corona virüsü salgınından en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya’da resmi verilere göre 3.340.197 vaka var. Ülkede Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 107.852 olarak kayıtlara geçti.

HİNDİSTAN’DA ÖLÜ SAYISI 50.000’İ GEÇTİ
Corona virüsü salgınından en çok etkilenen üçüncü ülke konumundaki Hindistan’da da Covid-19 yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 50.000’i geçti… Ülkede son 24 saat içerisinde 900’den fazla vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı da 2.6 milyona çıktı.

Corona virüsü yüzünden son 1 gün içerisinde 941 insanın yaşamını kaybettiği belirtilirken, ülke genelinde corona virüsünden yaşamını yitirenlerin sayısı 50.921’e çıktı.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde resmi verilere göre 2.6 milyondan fazla hasta bulunuyor. Hindistan bu sayı ile birlikte ABD ve Brezilya’nın arkasından geliyor.

KORKUNÇ PATLAMANIN ARDINDAN VAKA ARTTI
Geçen haftalarda başkent Beyrut’un liman bölgesinde 2.750 tonluk amonyum nitratın patlamasıyla son yılların en korkunç felaketini yaşayan Lübnan’dan korkutan açıklamalar geliyor…

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan, binlerce insanın evsiz kaldığı patlamanın ardından Covid-19 vakalarında ciddi bir artış olduğunu duyurdu. Hassan, “Bugün ülke genelinde bir uyarıda bulunuyoruz ve ülkeyi iki hafta içerisinde kapatma cesaretini göstermemiz gerek” dedi.

Lübnan’da pazar günü 439 yeni vaka kayıtlara geçtiği belirtilirken, sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalarının uygulanıp uygulanmayacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending