Connect with us

Bir Adamın Yürek Burkan İş Bulamama Hikayesi! İşsizlik Son Bulsun!

Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen firmalarında yöneticilik yapan 51 yaşında iki evladı olan Mete Gülşen, pandeminin ardından işsiz kaldı. Her gün iş bulabilmek için dere tepe gezdiğini söyleyen Gülşen, “Piyasada pandeminin de etkisiyle, daralan ekonomiyle beraber iş bulmakta bırakın zorlanmayı, yaşımdan dolayı hiç kimse yüzüme bile bakmıyor” dedi. Aynı zamanda emeklilikte yaşa takılan Gülşen’in emekli olabilmek için 3 yıl daha çalışabilmesi gerekiyor. Televizyon kanallarının çoğu işsizlik haberlerini verirken Mete Bey gibilerin hikayelerine yer vermiyor fakat onun gibi binlerce kişi olduğu her ay TÜİK verilerine yansıyor…

Published

on

Türkiye’nin önde gelen firmalarında yöneticilik yapan 51 yaşındaki Gülşen, mart ayında başlayan corona virüsü salgınının ardından işsiz kaldı. Emeklilikte yaşa takılan Gülşen’in emekli olabilmesi için 3 yıl daha çalışması gerekiyor ancak her gün iş aramaya çıkan Gülşen’e yaşından dolayı da kimse iş vermek istemiyor.

“YAŞIMDAN DOLAYI YÜZÜME BİLE BAKMIYORLAR”

Üniversite okurken sigorta eksperi olan bir arkadaşı aracılığıyla otomotiv sektörüne adım atan Gülşen, iş hayatını şöyle anlattı: “Sırasıyla yedek parça, servis danışmanlığı, servis şefliği, servis müdürlüğü ve Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerinde yönetici olarak 33 yıl boyunca çalıştım. Ta ki 2018 yılının sonunda çalıştığım şirketin yabancılara satışının gerçekleşeceğini düşünerek… E-devletten aldığım bilgi, takip ettiğim kadarıyla 50 yaşında emekli olacaktım. Bugün 51 yaşını tamamlıyorum. Ama emekliliğime daha üç yıl gibi bir süre var. Piyasada pandeminin de etkisiyle, daralan ekonomiyle beraber iş bulmakta bırakın zorlanmayı, yaşımdan dolayı hiç kimse yüzüme bile bakmıyor.”

“GELECEĞE UMUTLA BAKAMIYORUM”

İki evlat babası olan Gülşen’in eşi de kendisi gibi emeklilikte yaşa takılanlardan ancak iş bulamadığı için eşi de işsiz. Yurt dışında da çalıştığını belirten Gülşen, “Şimdi bu mesleği yaparken çok önemli şirketlerde çalışıp ülkemi en iyi şekilde yurt dışında Azerbaycan da temsil ettim ama ülke maalesef bana iş veremeyecek duruma gelmiş vaziyette. Mart ayının sonu itibari ile danışmanlık yaptığım dışarıdan hizmet sağlayıcı adı altında olan süreci yürütürken Mart sonu itibari ile evden çıkılmaması, otomotiv sektöründe tekerlerin dönmemesi üzerine işsiz kaldım. Geçimimi o günden beri sağlayabilecek herhangi bir imkan bulamadım.

Her gün sabah yine düzenli kalkıyorum, traşımı oluyorum. Güncel haberleri internet üzerinden ya da sosyal medyadan, televizyonlardan takip ediyorum. İş arayışım her gün devam ediyor, umarım en kısa sürede benim durumumda olan insanlar, başta ben, çünkü aileme bakmakla yükümlüyüm, iş bulabilirim diye düşündüm ama değişen koşullar ve irtibatta olduğum firmalar, kişiler maalesef geleceğe umutla bakmamı ciddi derecede engelliyor” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMA İYİ BİR GELECEK SUNAMAMA ENDİŞESİ YAŞIYORUM”

“Şu an iş bulmak için her gün dere tepe dolaşıyorum” diyen Gülşen sözlerini şöyle tamamladı:

Emekli olmak için çalışıyoruz desem aldığım parayla geçemeyeceğim daha emekliliğime 3 yıllık bir süre var. Bu 3 yılı geçimimi nasıl sağlayacağım bilmiyorum. Hayat arkadaşım da emeklilikte yaşa takılmış bir bayan. Bu yıl emekli olacak ama bağlanacak aylık oranı 1786 TL gözüyor. Şu anda o da işe girse emekli maaşı onun da düşecek. Yani böyle bir çaresizlik sarmalında dönüp dolaşan ülke vatandaşı olarak sürekli büyümekte olan çocuklarıma üniversiteye giden çocuğuma ortaöğretimdeki olan kızıma iyi bir gelecek sunamama endişesi yaşıyorum. Ülkemizde bu durumda olan yüzlerce binlerce insan için mücadele etmeye devam edeceğim.”

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending