Connect with us

Faiz Bitti Çılgınlık Gitti!

Kamu bankalarının haziran ayında başlattığı konut kredisi kampanyaları ile kredili ev satışları haziran ve temmuz ayında tarihi rekorlarını kırarken şimdi bu yoğunluk yerini sakinliğe bırakmış durumda. Faizleri büyük bir tanıtımla indiren devlet bankalarının daha sonra pek de duyuru yapmadan faizleri artırmasıyla birlikte tapu dairelerindeki yoğunluklar azaldı. Önümüzdeki ay ertelenmiş devirler dışında emlak piyasasında bir hareket beklenmiyor.

Published

on

Temmuz ayında Türkiye genelinde 229 bin konut satılarak cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İpotekli (kredili) konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 900,6 artış göstererek 130 bin 721 oldu ve tarihi zirveye yükseldi.

Bu rekorlarda kamu bankalarının büyük tanıtım yaparak faizleri indirmesi etken oldu fakat daha sonra gerek ev fiyatlarının şişmesi gerekse de enflasyonun bir türlü dizginlenememesi sebebiyle düşük faizden vazgeçildi. Bankalar ikinci el konut kredisi faizlerini iki kez artırdı. Hal böyle olunca satışlar durgunlaşmaya başladı.

MUĞLA’DA TERCİH MÜSTAKİL EV OLDU

Muğla’nın Marmaris ilçesinde pandemi döneminde faizlerin düşmesi ve kredilerin ötelenmesiyle çok cazip hale gelen gayrimenkul satışlarında Temmuz ayında patlama yaşandı. Geçen yıla oranla yüzde 100 – 150 arasında artış oldu. Daha çok sıfır ve müstakil evler tercih edilirken fiyatlarda geçen yıla oranla yüzde 30 zamlanarak satışlar gerçekleştirildi. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Emlak Müşaviri Çetin Aksu satışların son bir haftada eski hızını kaybettiğini ve tapu dairelerinin normale dönmeye başladığını söyledi.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ, KREDİLER ÖTELENDİ

SÖZCÜ’ye özel açıklama yapan Aksu, Marmaris’te de Ağustos ayına kadar ciddi anlamda satış yapıldığını söyledi. Aksu, “Geçen senenin oranlamasına göre yüzde 100 ile 150 arasında bir artış yakalandığını söyleyebilirim. Bunun sebebi faiz oranlarının düşmesi, kredi faizleri ve banka ödemelerinin ötelenerek daha cazip hale getirmesi, ay vade farklarının uzatılması ve bir de bankadaki mevduat faizlerinin düşmüş olması. Bundan dolayı insanlar ister istemez gayrimenkul sektörüne yöneldi. Tasarruf için gayrimenkul tarafına yöneldiler. Ciddi satışlar da oldu ama bundan sonra ne olacağını kestiremiyoruz. Bu güne kadar ciddi oranda artışımız oldu. Bütün emlakçılar bundan nasibini aldı” diye konuştu.

İKİ AY SONRA SIKINTILAR BAŞ GÖSTERİR

Marmaris’te satışların bu günlerde Temmuz ayına göre durgunlaşmaya başladığını da sözlerine ekleyen Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu günlerde o çılgın yoğunluk azaldı ve durgunlaştı. Çok fazla satış yok. Tapu daireleri de rahat çalışıyor. Sabah bir müracaat yaptım ve bir saat içinde geri dönüş yaparak işlem bitirmek için çağırdılar. Eskiden birkaç gün beklediğimiz oluyordu. Bu gidişat iyi değil.Ne kadar daha sürer bilemiyoruz. Turizm 1- 2 ay sonra bitmesiyle birlikte esnaf para kazanmış olarak sezonu kapatmayacak. Bu kesin. Dolayısıyla geçtiğimiz günlerde verdiğimiz kredi ve satışlarda sıkıntılar yaşanacağını tahmin ediyorum.

Çünkü birçok alanda işsizlik devam ediyor. Daha önce karı koca çalışıp maaşın teki kredi borcuna yatırılırken, şimdi eve giren para tek maaşa düştü. İster istemez sıkıntıya ödeyemez hale geleceğinden evini satmak isteyecek. Bu da ister istemez piyasada gayrimenkul çoğunluğu olacak. Bankalarda gayrimenkul birikimi olacak. Gelecek hiç iç açıcı değil.”

PİYASADA SUNİ FİYAT ARTIŞI YAŞANDI

Genelde satın alımlarda müstakil ve sıfır evlerin tercih edildiğini de söyleyen Aksu, “Çünkü sıfır evlerde kredi miktarı yüksek ve faiz oranları düşük olduğu için daha çok onlar tercih edildi. Ayrıca arsa ve tarlalar da büyük talep gördü. Pandemiden dolayı genelde istenen sürekli müstakil evler oldu. Şu anda tarla satışları devam ediyor. Arsa satışları durma noktasına geldi, çünkü üzerine çok fazla para bindirdikleri için piyasada suni fiyat artırımı olmuştu. Çok fazla değerinin üzerine çıkıldı. Satılanlar satıldı, satılmayanlar bu piyasa fiyatının üzerinde beklemeye geçti. Yakında normalleşme olacaktır. Eski sisteme dönülecektir” dedi.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ÜZERİNE ÇIKMADIĞI SÜRECE KONUT SATIŞI DEVAM EDER

Konuya ilişkin açıklama yapan Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, “Konut satışları bir önceki hız kadar yükselişte değil. Ama, henüz faiz yüzde 1’in üzerine çıkmadığı için vatandaşlarımız yine konut için taleplerini oluşturmakta. Burada bir hızlı satış gerçeği var. Son iki ayda bu satışlar gerçekleşti. Şimdi ise ihtiyaç sahiplerinin gayrimenkule bakış açısı ortaya çıktı. Doğru konutu bulan faiz sistemine çok fazla bakmıyor. Yeter ki, gayrimenkul istediği şartlarda olursa ticaretler halen daha devam ediyor. Faizler yüzde 1’in üzerine çıkmadığı sürece  insanlar konuttan ve yatırımdan uzak durmaz” ifadelerini kullandı.

ANTALYA PİYASASI DURGUN

Antalya’da emlakçılık yapan İsmail Kıraşı şu ifadeleri kullandı:

“Antalya’da faizlerin yükselmesiyle birlik emlak satışlarından azda olsa bir yükselme yaşandı. Fakat yıl genellemesi bakımında rekor seviyede bir satış söz konusu değil. Şu an için bir değerlendirme yapacak olursak, işlerin durgun olduğunu söyleyebilirim. Faizlerin düşmesi sektörde bir hareketlenme yaşandıysa, yükselmesiyle de gerilerdi diyebiliriz.”

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending