Connect with us

Bilim Kurulu Üyesinden FLAŞ Açıklama! Yasaklar Kalkmalı!

Tatil beldelerindeki artış ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte Türkiye’de vaka sayıları artışa geçti. Son durumu Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, yapılan denetimler ve önlemler ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 22 ilde 65 yaş ve üzerine getirilen kısıtlamalarla ilgili konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Onların açısından çok gerekli ve yararlı değil kanaatimce.” açıklamasını yaptı.

Published

on

Gözler de kulaklar da onlarda… Türkiye’de corona virüsü salgınının başlamasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte en çok onların adı konuşulmaya başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, vakaların yeniden artışa geçmesi nedeniyle salgınla daha iyi mücadele edebilmek için önemli uyarılarda bulundu.

Normalleşmenin ardından önce Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşların kurallara uymamasıyla ilgili görüntüler geldi, ardından da Ayasofya açılışında dip dibe duran 300 bini aşkın kişinin katılımıyla açıldı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Kurban Bayramı ve bayramla birlikte vatandaşların birbirlerini ziyaret etmeleri de gelince korkulan oldu.

Bayramın hemen ardından Türkiye’de corona virüsü vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Hal böyle olunca da gözler, salgınla birlikte en çok adını duyduğumuz Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın yanı sıra Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine çevrildi.

BİLİM KURULU ÜYELERİ SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Pandeminin başından bu yana bir taraftan yoğun mesailerine devam ederken diğer taraftan da halkın bilgilenmesi için televizyon programlarına, gazete sayfalarına ve internet sitelerine konuk olan Bilim Kurulu üyeleri, yeri geldi aynı soruları onlarca belki de yüzlerce kez yanıtladı. Bıkmadan, usanmadan halkın bilinçlenmesi için açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyeleri, vaka sayılarındaki artışın engellenebilmesi için önemli uyarılarda bulundu.

“UMURSAMAYANLAR TOPLUMA ZARAR VERİYOR”

Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, denetimlerin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Bunun sürece katkı sağlayacağını anlatan Özlü, “Çünkü toplumda gönüllülük esasıyla tavsiyelere uyanlar var ama dikkate almayanlar umursamayanlar da var. Ve umursamayanların davranışları sadece kendilerini ilgilendirmiyor. Topluma da zarar veriyor.

Kamu sağlığı açısından bu durumun kişilerin insiyatifine bırakılmamalıydı. Dolayısıyla İçişler Bakanlığının sıkı denetim kararını olumlu değerlendiriyorum. En azından vatandşlarımızın bu konuda duyarlılığını arttıracağını düşünüyorum” dedi.

“TEK ÇÖZÜM MASKE VE SOSYAL MESAFE”

Corona virüsünden kaçmak için maske ve sosyal mesafenin önemine işaret eden Özlü, “Maske bunaltıcı evet. En çok da biz sağlık çalışanları bunalıyoruz. Ama maske dışında bir çözüm yok. Maske ve mesafe çok önemli. Çünkü salgın tüm dünyada olduğu gibi bizde de hızlı bir şekilde artıyor. Maske ve mesafe bu hastalıktan korunmada yüzde yüz etkili. Dolayısıyla bu kadar basit, bu kadar ucuz, bu kadar herkesin uygulayabileceği başka bir tedbir yok. Yani bundan vazgeçemeyiz” diye konuştu.

“65 YAŞA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI KALKMALI”

65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özlü, “Kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Onların açısından çok gerekli ve yararlı değil kanaatimce. Gece belli bir saatten sonra sokağa çıkmanın bulaşma açısından çok büyük bir risk taşıdığını düşünmüyorum. Ki yaşlılarımız çok duyarlı bilinçli bu konuda. Kurallara uyuyorlar tedbirlerini alıyorlar çok dikkatliler” ifadelerinde bulundu.

“UMURSAMAZLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARINI TÜKETİYOR”

Bilim Kurulu Üyesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Yamanel, sağlık çalışanlarının yorulduğuna vurgu yaptı. Kendisinin de çok yorulduğunu anlatan Yamanel, şunları kaydetti:
“Biz o kadar çaba sarf ediyoruz ama o eğlence mekanlarında el ele kol kola maskesiz manzaraları görünce ümidimiz tükeniyor. Denetlemelerin arttırılması lazım. Çünkü insanların tedbirlere uyumu ile ilgili sıkıntılar var.

Vaka sayısında da binin üzerine çıktık. Moralimiz iyice bozuluyor açıkçası. Ama inşallah iyiye doğru gideriz. Bütün bunların hepsi vatandaşımızın elinde. Dinamik bir süreçteyiz. Bilim kurulunda kısıtlamalarla ilgili henüz bir konuşma yapılmadı. Ama her an kısıtlamalar da gelebilir. Her şey olabilir.”

“BU DÖNEMİ YÖNETMEK AKUT DÖNEMİ KADAR ZOR”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay ise salgının şimdiki dönemini yönetmenin akut dönemini yönetmek kadar zor olduğunu belirtti.

Bundan sonra Mart ve Nisan aylarındaki gibi genel yasaklamalar ve kısıtlamalara gidilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Doğanay, “Ama her bölgedeki enfeksiyona bulaşma durumuna göre yeniden kararlar alınması ve olaya uygun tedbirlerin geliştirilmesi lazım. Zaten bilim kurulu da bu şekilde karar oluşturuyor. Mesela Bölgesel ve vilayet düzeyinde hatta kasaba düzeyinde farklı uygulamaların yapılabileceği koşullar olabilir” dedi.

“TOPLU ULAŞIMDA TEDBİRSİZLİK SIKINTI YARATIR”

Alınan kararların toplum içerisinde uygulanabilirliğinin olduğunu ifade eden Doğanay, şunları kaydetti:
“Bir kısmı uygulanabilir, bir kısmı uygulanması zor kararlardır. Siz şu saatte fabrikada, şu saatte iş yerinde olacaksın deyip, ulaşım olanaklarını çözmediğiniz takdirde sıkıntı olacaktır.

Maske kullanımındaki tedbirlerin kontrolü sıkılaştırılabilir. Bu da yapılıyor zaten. İlk önce bu salgını yönetenlerin iradesi çok önemliydi. Bu aşamada ise toplumun her katmanının yöneticiler dahil yani topluma mesajın çok uygun verilmesi lazım. Çünkü insanlar artık kanıksadı. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çok ciddi çalışmaları var.”

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending