Connect with us

Yabancılardan Türk Oyun Sektörüne Dev Yatırım!

Türkiye’de son dönemde yabancı sermayenin ülkeden çıktığı konuşulurken, bir sektör ülkeye döviz girdisi sağlamaya devam ediyor: Türk oyun üreticileri… 2015’ten bu yana oyun sektörü 2.4 milyar dolar yatırım aldı. Uzmanlara göre sektör daha da gelişecek. Venture Capital’in kurucu ortağı Roland Manger, “Beş yıl içinde Türkiye’nin oyun yaratma ve pazarlamada daha da önemli bir noktaya geleceğini hayal edebiliyorum” diye konuştu.

Published

on

Bloomberg’de yer alan habere göre, son dönemde yabancı sermaye Türkiye’den çıkış yaparken, Türk oyun yapım şirketleri yatırım çekmeye devam ediyor. Son beş yılda Tencent, Netmarble ve Zynga gibi şirketler, Türk oyun yapım firmalarına 2.4 milyar dolar yatırım yaptı.

HÜKÜMETTEN OYUN GELİŞTİRİCİLERİNE DESTEK

Newzoo International BV’ye göre oynaması kolay, yüklenebilir oyunların pazar payı bu yıl dünya genelinde yüzde 9.3 artarak 160 milyar dolara yükseldi. Türk Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı Özgür Karayalçın, ülkedeki oyun üreten firmalara olan ilginin büyük olasılıkla devam edeceğini söyledi.

Karayalçın, “Liranın dolar karşısında değer kaybetmesi, döviz cinsinden para kazanan oyun üreticilerinin gelirlerini artırdı. Daha düşük maliyetler, haftalar içinde bir oyunu geliştirme, test etme ve piyasaya sürme kabiliyeti Türk oyun üreticilerinin bir diğer kozu” ifadelerini kullandı. Haberde ayrıca Türk Hükümeti’nin, Apple App Store ve Google Play Store’un kestiği komisyonlar için oyun üreticilerine destek sağladığı vurgulandı.

‘KİLİT NOKTA DÜŞÜK MALİYET VE GENİŞ YAZILIM GELİŞTİRİCİ TABANI’

Bloomberg’in Hong Kong ishitbarat analisti Matthew Kanterman konuyla ilgili olarak, “Daha düşük geliştirme maliyetleri, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya oranla Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki daha geniş yazılım geliştirici tabanı, birçok batılı şirketin bölgedeki ülkelerde, özellikle de Türkiye’de satın alımlara olan ilgisini artırdı. Günün sonunda konu, geliştiriciye, bir araya getirilen ekibe, yeteneklere ve geliştirilen fikri mülkiyete bağlı” yorumunu yaptı.

TANGLE MASTER 3D, ABD’DE EN FAZLA İNDİRİLEN DÖRDÜNCÜ OYUN

Zynga, Tangle Master 3D oyununun geliştiricisi olan Türk şirket Rollic Games’in yüzde 80’i için 168 milyon dolar ödedi. App Annie Data’ya göre Tangle Master 3D, ABD’de ağustos ayında App Store’da en çok indirilen dördüncü oyun konumunda. Bu San Francisco merkezli Zynga’nın Peak’i 1.8 milyar dolara satın aldıktan sonra Türkiye’deki ikinci yatırımı oldu. Peak’in Toon Blast oyunu, temmuzda 600 bin kez indirildi ve 14 milyon dolar gelir elde etti. Karşılaştırma yapılması açısından; en popüler oyunlardan biri olan Candy Crush ise 11 milyon indirmeye karşılık 16 milyon dolar kazandı.

OYUN GELİŞTİRİCİ ŞİRKET SAYISI 239’A YÜKSELDİ

Startupları izleyen Watch’un kurucusu Serkan Ünsal, Türk oyun sektörünün 2015’ten beri yaklaşık 2.4 milyar dolar yatırım aldığına dikkat çekti. Ünsal, “Eğer ulusal bir stratejimiz varsa, önümüzdeki beş yıl içinde şirket satın alan bir sektör haline gelebiliriz. Aksi taktirde bu süreçte beş ya da altı şirketimiz daha satılabilir” dedi. Bu yıl kurulan altı yeni firmayla birlikte Türkiye’de oyun geliştiren şirket sayısı 239’a yükseldi.

2011’de Peak’e yatırım yapan ve daha sonra şirketten çıkan Earlbird Venture Capital’in kurucu ortağı Roland Manger ise Türk oyun sektörüyle ilgili olarak, “Bu ekosistemin teşvik edilmesiyle birlikte, yüksek maaşlı işler yaratıldığını, ülkeye daha fazla sermaye girdiğini ve sonunda vergi getirisi sağlayan kârlar görebiliriz. Beş yıl içinde Türkiye’nin oyun yaratma ve pazarlamada daha da önemli bir noktaya geleceğini hayal edebiliyorum” dedi.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending