Connect with us

İlçe Müftüsü Vatandaşlardan Din Zoruyla Para Topladı!

Bingöl’ün Karlıova İlçe Müftüsü İsa Demirkaynak, ilçe müftülüğüne almak istediği aracın ücretini bağış adı altında tehdit yoluyla imamlardan topladığı iddia edildi. İsmini vermek istemeyen bir müftülük çalışanı, “İlçe müftüsü, ilçede görev yapan imamlar adına bankalardan bin 200’er lira promosyon çıkartarak tehdit yoluyla 80’e yakın imamdan bağış topladı” iddiasında bulundu. İlçe müftüsü İsa Demirkaynak ise tehdit iddiasını kabul etmeyerek bağışların makbuz karşılığında alındığını söyledi.

Published

on

Bingöl’ün Karlıova İlçe Müftüsü İsa Demirkaynak’ın ilçe müftülüğüne araç satın almak için ilçede görev yapan yaklaşık 80 imam adına bankadan bin 200’er lira promosyon çıkarttığı ve sürgün tehdidiyle bu paraları bağış adı altında topladığı iddia edildi.

“MÜFTÜ, İMAMLARA ATTIĞI TEHDİT MESAJLARIYLA PARA TOPLANDI”

Zoraki bağış istendiğini iddia eden ve isminin verilmesini istemeyen müftülük çalışanı şunları kaydetti:

* İlçe müftümüz İsa Demirkaynak, müftülüğe bağlı yaklaşık 80 imamın maaşlarını aldıkları bankadan bin 200 lira promosyon çıkartıyor.

* Sonrasında ise imamların ortak kullandığı Whatsaap’dan imamlara ‘çektiğiniz paraları getirin sakın yanlış yapmayın’ diye mesaj atıyor. Bu mesaj sonrasında korkudan dolayı 77 kişi parayı veriyor.

* Müftü, toplandığı yaklaşık 80 bin lira ile kendisine araba aldı. Normalde bu promosyon dinimizde yoksul insanlara dağıtılır, bazı arkadaşlarımız aldıkları bin 200 lirayı yoksullara dağıtıyor.

* Bunu öğrenen ilçe müftüsü ise parayı dağıtan imamları çağırarak fırça atıyor ve ceplerinden o parayı zorla alıyor.

* Hiçbir imam kendi rızasıyla bu parayı müftüye vermedi, müftü Whatsapp’tan imamlara attığı tehdit mesajlarıyla bu parayı topladı. Bu durum karşısında hiçbir imam şikayet etmiyor çünkü hepsi sürülmekten çekiniyor.

Foto: SÖZCÜ / Bağışların makbuz karşılığında gönüllü olarak yapıldığını söyleyen müftü tehdit iddialarını kabul etmedi.

“BAĞIŞTA BULUNMAYAN 10 HOCAMIZ SÖZ KONUSUDUR”

İlçe müftüsü tarafından bağışta bulunmaları için imamlara gönderilen 8 maddelik mesajda, araç alımı konusunun Şubat ayında netleştiği belirtildi. İmamlara gönderilen mesajlarda şu ifadelere yer verildi:

* Değerli hocalarım. Öncelikle bağışta bulunan bütün hocalarımızı tebrik ediyor ve kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

* Bu konuyu enine boyuna Şubat ayında konuşmuş ve bu konuda bir ittifak sağlamıştık. Söz konusu promosyon, 84 yıllık ilçede ilk defa araç alma amacıyla yaklaşık bir yıllık uğraşımız sonucunda verilmiştir.

* Konuya promosyonun kullanımının caiz olup olmaması mevzusunda öte kurumumuzun amaçlanmış bir hedefi ve sizden bir talebimiz olması yaklaşımıyla yaklaşmanızı diliyorum.

* Bağış kervanına başta ben olmak üzere eski ilçe müftümüz, yurt dışında görevli hocalarımız, aylık bin TL alan geçici fahri kuran kursu öğreticisi hocalarımızın tamamı ve siz değerli hocalarımızın kahir ekseriyeti katılmıştır. An itibariyle bağışta bulunmayan 10 hocamız söz konusudur

“MUHTAÇLARA VERDİM SÖYLEMLERİ  BAHANEDİR”

* ‘İhtiyacım var, muhtaçlara verdim/vereceğim ve borcum var’ söylemleri birer bahanedir. Herkesin borcu var herkesin çevresinde muhtaçlar vardır. Bu bahaneye sarılmadan hocalarımızın kahir ekseriyeti bağışlarını gerçekleştirdi.

Henüz bağış kervanına katılmamış hocalarımızın da en kısa zamanda bizi yalnız bırakmayarak kadirşinaslığı ile doğru hareket etmelerini, bu hizmet hareketinde yer almalarını ve yanlış yapmamalarını dileriz.

Artık bu mevzuyu sonlandırıp kapatmak istiyoruz. Bu nedenle 22.04.2020 Çarşamba günü saat 17.00 son bağış tarihi olduğunu ve bu tarihten sonra kimsenin bağışını kabul etmeyeceğimizi bilmenizi isteriz.

“TEHDİT VE BASKI KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

İddialarla ilgili telefonla görüştüğümüz Karlıova İlçe müftüsü İsa Demirkaynak ise baskı ve tehdit iddiasını kabul etmedi. Demirkaynak, konuyla ilgili şunları söyledi:

* Bu promosyon meselesi 5 ay önceki bir meseledir. Hocalarımızın hiçbirine herhangi bir baskı, tehdit gibi bir şey söz konusu değildir.

* Promosyonu zaten biz bankayla ilk mutabakata vardığımızda bütün hocalarımızla yaptığımız toplantımızda kurumumuz için bir araç alınması için promosyon ücretlerinin bağışlanacağına dair bir karar aldık.

Bankadan promosyon çıktığı zaman da hocalarımızın bizzat kendileri Türkiye Diyanet Vakfı Karlıova Şubesine EFT yaparak makbuzlarına araç için bağış notunu yazarak bağış yaptı.

Bağışını yapan yaptı yapmayan da yapmadı. Biz bu aracımızı 5 ay önce alacaktık ancak pandemi ve bölgemizde yaşanan deprem dolayısıyla araç alımımızı ileri bir tarihe aldık. Resmi işlemler başladıktan sonra yaklaşık 10 gün önce aracımızı aldık.

‘YANLIŞ YAPMAMALARI’ SÖZÜNÜ AÇIKLAMAKTAN KAÇINDI

‘Henüz bağış kervanına henüz katılmamış hocalarımızın da en kısa zamanda bizi yalnız bırakmayarak kadirşinalığı ile doğru hareket etmelerini, bu hizmet hareketinde yer almalarını ve yanlış yapmamalarını dileriz’ mesajıyla ne demek istediğini sorduğumuz da ise Demirkaynak, “Bununla ilgili bir şey söylemem doğru olmaz” diyerek cevap vermekten kaçındı.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending