Connect with us

Düğün Organizasyonunda Yok Artık Dedirten Koronavirüs Önlemi!

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, Türkiye’de corona virüsüyle mücadelede alınan “sıra dışı” bir yöntemi uluslararası kamuoyuna duyurdu. Gazete, “Türkiye’nin sıra dışı virüsü yenme yöntemi” başlığını kullandığı haberde kapsamlı bir analiz yayınladı.

Published

on

Corona virüsü salgını dünya çapında 24 milyonu geçerken Türkiye’de de toplam vaka sayısı dün tespit edilen 1.491 yeni vaka ile 263.998’e çıktı… Türkiye’de 4 Ağustos’tan beri vaka sayısı 1000 seviyesinin üzerinde seyrederken İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Financial Times, Türkiye’nin corona virüsü ile “sıra dışı” mücadele yöntemi diyerek  düğünlere yapılan denetimlere geniş yer ayırdı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, bazı düğünlere gönüllü ekiplerin gittiğini ve düğünlerde sosyal mesafe kuralları ve diğer önlemlerin alınıp alınmadığının incelendiği belirtildi. Makalede, “Düğüne gelen ekip bir dizi önlemi kontrol ediyor. Mekana girişte davetlilerin ateşlerinin ölçülüp ölçülmediği, misafirlerin en az 60 santimetre uzakta oturup oturmadığı ve halay çekilip çekilmediği gibi. Yeni evli çifte takılan para ve altın yerine artık bu tür hediyeler bir kutuya bırakılıyor” ifadesi yer aldı.

Gazeteye konuşan memur İbrahim Şimşek, hafta içi devletin enerji kurumunda çalıştığını söylerken, “Hafta sonu 14 farklı düğünde inceleme yaptık. Bu çok yorucu ama  görevimiz insanların sağlığını korumak” dedi.

Gönüllü ekipte iki memur, iki okul müdürü ve bir imamın yer aldığı belirtilirken, bu ekibin geçen hafta sonu boyunca 14 farklı düğüne gittiğiği belirtildi. Financial Times’a konuşan ekipten İbrahim Şimşek, bir devlet kurumunda çalıştığını söyleyerek, “Bu çok yorucu. Ama bu bizim görevimiz ve biz insanların sağlığını korumalıyız. Ankara’da gittiğimiz düğünlerin çoğunda bir sorunla karşılaşmıyoruz. Mekan sahipleri kuralların ve cezaların farkında” dedi.

Financial Times’ın haberinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen hafta Ordu’daki bir düğünde 32 kişiye corona virüsü bulaştığını söylediği hatırlatılırken Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, “Bizim bölgemizde 44 düğün salonu var… Bu çok önemli bir sektör. Düğünlerin iptal edilmemesi gerekiyor. Ayrıca düğün sezonu da neredeyse bitmek üzere” dedi.

“EVLİLİK BİRÇOK SEKTÖRÜ ETKİLİYOR”

Düğünün Türkiye’de önemli bir kültürel unsur haline geldiğini hatırlatan Financial Times, geçen yıl yaklaşık 540 bin çiftin evlendiğini yazarken, evlilik sektörünün doğrudan inşaat, ev eşyası, mobilya ve beyaz eşya gibi birçok sektöre de katkı sağladığını yazdı.

Türkiye’de son dönemde düğünlerde önlem ve yasakların artırıldığını yazan Financial Times, “Bu hafta İçişleri Bakanlığı düğünlerdeki kural ve yasakları sıkılaştırdı. Gelin ve damadın dans etmesi yasaklandı, ikram ve yemek servisleri iptal edildi ve etkinlikler bir saate indirildi. Her düğünde bir düğün denetimcisi yer almasına karar kılındı” hatırlatmasını yaptı.

Gölbaşı’nda düğün salonu olan Aykut Akalın da gazeteye konuştu. Akalın, “Bu gelişme çok kötü oldu. Bir gelin beni arayıp ağladı. Bana ne yapacağımı sordu. Sadece bir saat ve yemek ikramı yok mu? Böyle bir düğün olur mu diye sordu” ifadesini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem8 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem8 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem8 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem9 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem9 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem11 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem11 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem11 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem11 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending