Connect with us

Depremin Ortasında Olan Deprem Bilimci Ahmet Ercan O Korku Dolu Anları Anlattı!

Marmara Denizi’nde dün gece meydana gelen ve merkez üssü Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıkları olan 4.1 büyüklüğündeki deprem korkuttu. İstanbul’da da hissedilen sarsıntıyı, merkez üssünde yaşayan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, açıklamalarda bulundu. Ercan, “Yerden bir kasırga çıkmış, yeri çatırdatarak geliyor gibiydi. Önce aşağıdan güm diye vurdu. Peşinden 3 katlı binayı sarsmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Published

on

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıklarındaki Marmara Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bu tür çok sayıda deprem olacak ama o büyük İstanbul depreminin 25 seneden önce olacağını düşünmüyorum” dedi.

DEPREMİ ODAĞINDA YAŞADIM

Bir deprem bilimci olarak ilk kez bir depremi odağında olmanın bütün deneyimini yaşadığını belirten Ercan şunları söyledi:

* Tatillerimizi Mürefte’de geçirmeyi çok seviyoruz. Deprem anında yatış durumundaydım. Sahilde 3 katlı bir binanın çatı katında kalıyoruz.

* Sanki o büyük depremler gelir gibi, yerden bir kasırga çıkmış, yeri çatırdatarak geliyor gibiydi. Aşağıdan güm diye vurdu. Sonra binayı sarsmaya başladı. Tam deprem odağının üzerinde olmak çok ayrı bir his. Şöyle bir yukarı doğru ‘P’ dalgası gelince ev yukarı doğru kalktı ve sallanmaya başladı.

* Sahildeyiz ve altımız da biraz gevşek olduğu için ev çok sallandı. Deprem 4 saniye sürdü. Yine burada da her zamanki çelişki yaşandı. Depremin büyüklüğünü AFAD 4,1 verirken Kandilli 4,6 verdi.

YENİ DEPREM KIRIĞI OLDU

Bölgede 1912 yılında 7,4 büyüklüğünde depremin de olduğunu hatırlatan Prof. Ercan sözlerini şöyle sürdürdü:

* Bu bölge 1912 yılında 7,4 büyüklüğündeki depremin olduğu yer. Yalnız ben depremi Ganos kırığı üzerinde beklerdim.

* Ganos Kırığı Gaziköy’ün bulunduğu kesimden karaya doğru çıkıyor. 1912’deki deprem Mürefte’nin olduğu yerde Mursallı Köyü’nde patlamış, buradan Saros’a doğru devam etmişti.

* Ama akşam olan deprem bu kırık üzerinde değil de Mürefte ile Hoşköy arasında, denizden yaklaşık 5- 7 kilometre Marmara açığında, 8-14 kilometre derinliğinde ve 4,6 büyüklüğünde oldu.

* Depremin Marmara denizi içinde olması, karada olmaması önemli. Gaziköy Kırığı Avsallı’dan Mursallı köyüne, oradan Çokal Barajı’nın bulunduğu yer üzerinden Saros’a çıkar. Bu olgu yeni bir deprem kırığı olgusu yarattı ben de

2045’DEN ÖNCE BÜYÜK DEPREM OLMAZ

Depremin İstanbul, Edremit, Ayvalık ve Bandırma’ya kadar alanda duyulduğunu da sözlerine ekleyen Övgün Ahmet Ercan, “Ana deprem, yani İstanbul depremi, Küçükçekmece önünde olacak deprem ile Marmara Ereğlisi önünde olacak beklenen büyük depremlerden önce bu tür depremler olacak. Yani büyüklüğü 6’ya kadar varan depremler olacak. Kuzey Marmara’da depremin olması kaçınılmaz. Bunu hiç kimse engelleyemez. Ama her an deprem olacak sözü bilimsel değildir. Ben 2045’ten önce büyük deprem beklemiyorum. 21 yıldır yanılmadım. Böyle abartılıp da bu öncüdür, bunun ardından daha büyüğü gelecek demenin hiçbir şekilde bilimsel yönü yoktur. Ana deprem gelene kadar bu tür alıştırmalar olacaktır” diye konuştu.

BU DEPREM JEOFİZİK MÜHENDİSLERİNE BİLGİ VERİYOR

Depremin oluş şekliyle aslında jeofizik mühendislerine bir bilgi verdiğini de belirten Ercan bu düşüncesini de şöyle dile getirdi:

* Bu depremler, ‘Ben kırığı güneyden geçeceğim’ diyor. Yani ‘Marmara’dan geçeceğim, karadan geçmeyeceğim, yeni kırılma yönüm bu yönde olacak’ diyerek bize bilgi veriyor.

* Hatta olacağı derinliğin de 8-14 km olacağını da söylüyor. Şu anda biz jeofizik mühendislerini bilgilendiriyor.

* ‘Yapılarınızı bir an önce kentsel yapı haline getirin, daha 25 yıl var ama siz bu süre içinde yan gelip yatmadan bir an önce yapılarınızı iyileştirin’ diyor.

* İyi bir deprem yönetmeliğimiz var. Bunu ahlaki ve bilimsel yapıyla birleştirirsek korkulacak bir şey yok. Kimse yabansı karşılamasın çünkü bu tür depremlerin daha büyükleri de yaşanacak.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem5 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem5 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem5 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem6 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem6 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem8 ay ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem8 ay ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem8 ay ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem8 ay ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending