Connect with us

Ev Sahipleri İle Öğrenciler Arasında Koronavirüs Krizi! Öğrenciler Zorda!

Eskişehir’de üniversite öğrencileri ile ev sahipleri karşı karşıya. Pandemiden dolayı yüz yüze eğitimin ertelenmiş olması sebebiyle öğrenciler evlerinden çıkmak isterken ev sahipleri kontratları olduğunu savunuyor. Hukuka göre öğrenciler sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda.

Published

on

Corona virüsü salgını nedeniyle Eskişehir’de öğrenciler ile ev sahipleri arasında kiraladıkları evlerim tahliyeleri konusunda anlaşmazlıklar yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta Anadolu Üniversitesi (AÜ), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) yönetimleri 2020-2021 Güz döneminde uygulanacak olan eğitim modeli için vaka sayılarının artması nedeniyle örgün eğitimin bütünüyle uygulanabilir olmadığı yönünde ortaklaşa aldıkları kararı açıklamışlardı.

Karar sonrası Eskişehir’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler kaldıkları apartları ve kiraladıkları evleri boşaltmak istediler. Geçtiğimiz öğretim yılında da virüs salgını nedeniyle kiraladıkları evleri kullanamayan öğrenciler bu yıl da eğitimin uzaktan yapılacak olması kararı sonrası boş yere kira ödememek için kiralamış oldukları evleri tahliye etmek istediler. Bazı öğrenciler mülk sahipleri ile anlaşarak kira kontratlarını feshetmeyi başarırken bazı mülk sahipleri ile öğrenciler arasında krizler yaşanıyor.

ÖĞRENCİ EVLERİ TALEP GÖRMÜYOR

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Gazi Çelik, öğrenci evi adı verilen 1+1 evlere talebin şu anda hiç olmadığını belirterek, “Okulların ilk yarı yıl döneminin ertelenmesiyle birlikte öğrenci evlerine talep yok şu anda. Kiralık ev fiyatlarında da dolayısıyla bir artış söz konusu değil. Özellikle Eskişehir’deki 3 üniversitemizin bulunduğu bölgelerdeki evlerle birlikte öğrencilere hizmet vermek için kiralanan esnaf dükkanlarına ilgi oldukça azaldı. Bu bölgelerde hem ev hem de dükkan bulmak şu anda çok kolay. Bu bölgede halen esnaflık yapanlar da durumdan çok fazla etkilendiler” dedi.

Eskişehir’de 3+1 kiralık evlerin fiyatı 900 TL ila 2 bin TL arasında değişiyor.

MÜLK SAHİBİ – ÖĞRENCİ ANLAŞMAZLIĞI YAŞANIYOR

En büyük problemlerden bir tanesini de mülk sahipleri ile öğrenciler arasında yaşanan krizler olduğunu belirten Çelik, “Bunun nedeni de ev sahipleri ile öğrenci arasındaki devam eden kira kontratları. Üniversitelerin almış olduğu karar sonrası yakından eğitim olmaması nedeniyle Eskişehir’de öğretim gören öğrenciler Eskişehir’e gelmeyecek olması ve dolayısıyla boşuna kira ödememek için kiraladıkları evleri boşaltmak istiyorlar. Bazı ev sahipleri kiracı öğrencileri ile karşılıklı anlaşarak kira kontratlarını feshederken bazıları ise anlaşamayabiliyor. Borçlar Kanunu’na göre mülk sahipleri kira alacaklarını istemek durumundalar.

Mülk sahipleri haklı olarak kira kontratına göre alacağını isterken, öğrenciler de haklı olarak kullanmayacakları yer için kira ödemek istemiyorlar. Kontratlar ancak her iki tarafın anlaşması sonucunda feshedilebilir. Anlaşmazlıklar durumunda taraflar Borçlar Kanunu’na göre mahkemeye başvuruyorlar. Kontrattaki kira başlama ve bitiş tarihi geçerlidir. Her iki taraf buna uymak durumundadır. Kiracıysa ödemek, mülk sahibiyse tahsil etmek durumundadır. Ancak taraflar ya anlaşırsa ya da bir genelge çıkartılarak bu durum çözülebilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Gazi Çelik

Uzaktan eğitimin emlak sektörüne büyük darbe vurduğunu söyleyen Çelik, “Corona virüsü nedeniyle yaşananlar Eskişehir ekonomisine de bir darbe vurmuş oluyor. Uzaktan eğitim kararı emlak sektörüne de darbe vurmuş oldu. Emlakçılarımız öğrencilere kiralık ev bulmanın haricinde yatırım yapacak olanlara da apart daireler satıyordu. Yaşanan virüs krizi nedeniyle apart ev satışlarımız da düştü. İnsanlar yatırımlarını başka yerlere yapmaya başladılar. Tüm bunlarla birlikte inşaat sektörü bile virüsten etkilendi diyebiliriz” açıklamasında bulundu.

KİRALIK EV ÇOK, TUTAN YOK

Çelik, mülk sahipleri ile öğrenciler arasında kira kontratı krizi yaşanan Eskişehir’de şu anda çok sayıda kiralık ev olduğunu söyledi. Özellikle bu aylarda üniversitelere yakın kiralık apart bulmakta güçlük yaşandığını belirten başkan Çelik şöyle konuştu:

*Geçtiğimiz yıllarda özellikle Eylül aylarında üniversitelere yakın bölgelerde kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşanıyordu.

* Üniversitelerimizin bulunduğu bölgelerde kiralık dükkan bulmakta artık mümkün.

* Geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda kira fiyatları aynı. Ev sahipleri kiralarına zam yapmıyor.

* Kiracı bulamayan mülk sahipleri kiraları düşürmek durumunda kalıyor. Geçtiğimiz yıl şehir merkezinde kira fiyatları 2+1 evler 700 ila bin 500 TL arasındaydı. Bu yıl da fiyatlar aynı hatta daha düşük fiyatlara bile ev bulmak mümkün. Evin lükslüğüne göre 3+1 veya 4+1 evler ise 900 ila 2 bin lira arasında değişiyor.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending