Connect with us

Mide Ağrısı Neden Olur? Neler İyi Gelir? Neler Yapılmalı?

Mide ağrısı zaman zaman herkes tarafından yaşanan bir şikayettir. Hafif mide ağrıları genellikle hazımsızlık ya da dispepsi yüzünden olur. Mide ağrınız şiddetli değilse ve zararsız bir nedenden olduğunu tahmin ediyorsanız, evde uygulayacağınız bazı yöntemler mide ağrınızı geçirebilir.

Published

on

Nedenleri;

Mide ağrısının hafif bir hazımsızlıktan ciddi bir ülsere kadar birçok nedeni olabilir. Mide ağrınız olduğunda, kendinize ağrınızın ne kadar şiddetli olduğunu ve yanında diğer ne gibi belirtiler gözlediğinizi sormanız gerekir. Mide ağrısına neden olabilecek hastalık ve durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Gastroözofageal reflü: Mide ağrısı yanı sıra, mide ekşimesi, göğüs bölgesinde yanma, yutkunma güçlüğü ve kuru öksürük gibi şikayetler de gözlenir. Belirli gıdalar yenildikten sonra ya da uzanıldığında semptomlarda artış yaşanır.
 • Gastrit: Bu hastalıkta, hasta aynı zamanda bulantı, yemek sonrası şişkinlik hisseder. Gastrit tedavi edilmediğinde ülsere dönüşebilir. 
 • H. pylori enfeksiyonu: Helicobacter pylori (H. pylori) midenin asidik ortamında yaşayabilen bir bakteridir. Bu bakterinin mideye yerleşmesi mide yanması, bulantı, iştah ve kilo kaybı gibi belirtiler gösterir. Toplumlarda çok yüksek oranda bulunur ve uzun süre semptom vermeden seyredebilir.  
 • İlaç kullanımı: Midede çözünen ve emilen ilaçlar mide mukozasına zarar verip burada rahatsızlık hissi yaratabilir.
 • Yiyecekler: Çölyak gibi bazı özel hastalıklarda, gıdaların içerisinde bulunan belirli maddeler mide rahatsızlığına neden olabilir. 

Yukarıda açıklanan durumlar haricinde hazımsızlık, ülser, fıtık, mide kanseri, alkol, sigara ve tütün kullanımı da mide yanmasına neden olabilir.

Belirtileri;

Hafif mide ağrısı ve hazımsızlığın yaygın belirtileri arasında aşağıdakiler yer alır:

 • mide ekşimesi veya asit reflüsü
 • mide bulantısı
 • şişkinlik
 • gaz çıkarma ihtiyacı
 • ağız kokusu
 • hıçkırık veya öksürük

Mide ağrısı belirtileri sık sık tekrarlanıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Peki ne iyi gelir?

“Mide ağrısını ne keser?” mide ağrısı çeken birçok insanın merak ettiği bir sorudur. Mide ağrısına iyi gelen ve evde hızlıca uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. 

 • Bol su tüketmek: Vücudun, yiyecek ve içeceklerdeki besinleri sindirmek ve emmek için suya ihtiyacı vardır. Susuz kalmak, sindirimi daha zor hale getirir. Bu da mide rahatsızlığı olasılığını artırır. Mide ağrınıza ishal eşlik ediyorsa dehidre olmamak (vücudun susuz kalması) için su tüketmeniz çok önemlidir. Genellikle günde en az sekiz bardak su içilmesi tavsiye edilir. 
 • Papatya çayı : Papatya çayı, anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu anti-enflamatuar özellikler, mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak kramp ve spazm ağrısını azaltabilir.
 • Vücudunuzun üst kısmını yukarıda tutmak: Vücut yatay olduğunda, midedeki asidinin geriye doğru hareket ederek yukarıdaki yemek borusuna kaçması kolaylaşır. Midedeki asit, bu bölgede hasar yaratabilir. Mide ağrısı olan kişiler, ağrı veya yanma geçinceye kadar en az birkaç saat yatmaktan ve uzanmaktan kaçınmalıdır. Yatması gereken birinin başını, boynunu ve üst göğsünü yastıklarla, ideal olarak 30 derecelik bir açıyla desteklemesi gerekir.
 • Zencefil: Zencefil mide problemleri ve hazımsızlık için yaygın olarak kullanılan doğal bir çözümdür. Zencefil, mide kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olabilecek gingerol ve shogaol adı verilen kimyasallar içerir. Böylelikle zencefil tüketerek, midede hazımsızlığa neden olan yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesi sağlanabilir. Zencefildeki kimyasallar ayrıca mide bulantısını, kusmayı ve ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan insanlar yiyeceklerine zencefil eklemeyi ya da çay olarak içmeyi deneyebilir. 
 • Nane: Nefesin taze kokmasını sağlaması yanı sıra, nane kusma ve ishalin önlenmesine, bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltmaya ve ağrı gidermeye yardımcı olabilir. Nane, İran, Pakistan ve Hindistan’da hazımsızlık, gaz ve ishal için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Nane yaprakları ham ya da pişmiş şekilde tüketilebilir. Nane şekeri emmek, elinizin altında hiçbir şey olmadığında, mide ekşimesi veya ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir seçenektir.
 • Isı uygulamak: Isı, gergin kasları gevşetir ve hazımsızlığı kolaylaştırır. Bu nedenle ılık bir banyo yapmak mide rahatsızlığını hafifletebilir. Mideye 20 dakika ya da soğuyuncaya kadar ısıtılmış bir sıcak su torbası uygulamak da faydalı olabilir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak: Sigara içmek boğazı tahriş ederken mide yanmasını da artırabilir.  Bir toksin olan alkolün sindirimi zordur ve karaciğere ve mide zarına zarar verebilir. Mide ağrısı olan insanlar kendilerini iyi hissedene kadar sigara ve alkol tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Limon suyu, karbonat ve su karışımı: Bazı araştırmalar limon suyunun bir tutam karbonat ile suya karıştırılmasının çeşitli sindirim şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu karışım, gaz ve hazımsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilecek karbonik asit üretir. Ayrıca karaciğer sekresyonunu (salgılarını) ve bağırsak hareketliliğini de artırabilir. Bu karışımı yapmak için bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip yavaş yavaş içmek gerekir.
 • Karanfil: Karanfil, midedeki gazın azaltılmasına ve gastrik sekresyonların (sindirim salgılarının) artmasına yardımcı olabilecek maddeler içerir. Böylelikle basınç ve kramp azalırken, sindirim de hızlanabilir. Karanfil ayrıca bulantı ve kusmayı azaltmada yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan bir kişi yatmadan önce günde bir kez bir çay kaşığı toz ya da çekilmiş karanfille, bir çay kaşığı bal karıştırıp içmeyi deneyebilir. Bulantı ve mide ekşimesi için, karanfil suda kaynatılıp çay şeklinde tüketilebilir.
 • Nişasta diyeti uygulamak: Mide ağrısına ishal eklendiği zaman nişasta açısından yoğun olan pirinç ve beyaz ekmek tüketilmesi gerekir. Bu diyete muz ve elma suyu da eklenirse vücudun kaybettiği minerallerin geri kazanılması da mümkün olur.
 • Civanperçemi: Civanperçemi çiçekleri, midenin ürettiği asit miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoidler, polifenoller, laktonlar içerir. Bu maddeler vagus siniri denilen ana sindirim sinirine etki ederek asit salgılanmasını azaltır. Mide asidi seviyelerinde azalma olduğunda mide ekşimesi ve hazımsızlık şikayeti de azalır. Civanperçeminin taze yaprakları salatada çiğ olarak veya bir öğünün içinde pişirilerek tüketilebilir. Civanperçemi çayı yapmak için kaynar suya 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş veya öğütülmüş civanperçemi yaprağı ekleyebilirsiniz.
 • Meyan kökü: Meyan kökü, mide ve zarının iltihabını ve ayrıca peptik ülserlerle ilgili iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek maddeleri içerir. Mide ağrınızı geçirmek için, semptomlarınız iyileşene kadar günde birkaç kez meyan kökü çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Meyan kökü çayları hazır olarak satılsa da 1 veya 2 çay kaşığı meyan kökü tozunu kaynar su ile karıştırarak evde kendi hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz. 

Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrınız yukarıda listelenen doğal yöntemler ile kesilmeyecek kadar şiddetliyse ilaç kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer ağrınız yanma ile birlikte gerçekleşiyorsa, mide asidini nötralize etmeye yardımcı olan antasitler, mide asidini azaltabilen H2 reseptör antagonistleri (H2RA), ya da proton pompa inhibitörleri kullanabilirsiniz. Bu tarz ilaçları kullanmadan önce bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Gündem

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Published

on

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde alıcılı ve dalgalı bir seyir izleyen gram altın için şaşırtan tahmin bu kez hükümete yakın isim Necmettin Batırel‘den geldi.

Necmettin Batırelgram altın fiyatlarının yakında uçuşa geçeceğini söyledi.

İşte Necmettin Batırel’in o altın tahmini:

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock‘un iştiraki iShares, spot Bitcoin ETF çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC‘e) başvuru yapması sonrası Bitcoin hızlı ralli yaşamıştı. Şirket Bitcoin‘in değerine endeksli hisse senedi gibi alınıp satılan araç çıkarmak istemişti. SEC, bir sürprize imza atarak ilk kaldıraçlı Bitcon ETF‘ye onay verdi. Yani vadeli satışlara izin verildi, peşin satışlara değil. Bu yüzden 31 bin 400 dolara yükselen Bitcoin‘in değeri 30 bin 400 dolara düştü. Teknik analize göre 30 bin 700 üzerinde tutunamazsa 29 bin 350 ardından 28 bin 200 dolar desteklerine dönecek. Son 12 ayda fiyatı yüzde 43,28 artan Bitcoin’in hızlı yükselişinden sonra kar satışlarıyla düzeltme yapması kaçınılmaz. Kripto paralardaki yoğunlaşma altının Haziran ayında sert düşüşüne yolaçtı. 1910 dolarla dip yapan ONS yaşanan son gelişmeler üzerine yeni haftaya 1928 dolarla başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre ilk çeyrek sonunda küresel borçlar 305 trilyon dolarla rekor düzeye ulaşmış durumda. Hane halkı borçları 57.6; kamu borçları 85.7; banka borçları 69.8; finans dışı şirket borçları 91.9 trilyon dolar oldu. Şiddetli borç krizi doları ve altını güçlendirecek. Düşük küresel ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları, önemli borç yükleri ve yüksek enflasyon krizi tetikleyecek. Dolar ve altın sistem tehdit altına girdikçe ve yeni bir para sistemi önerildiğinde değerini katlayacak.. Onsun uzun vadede önce 5 bin ardından 8 bin dolara yükseleceği tahminleri yapılıyor. Hisse senetlerinden kaçış hızlandıkça yani piyasalar eridikçe altının onsu 2023 Ekim ayına kadar 3 bin dolara ulaşacak diyenler var.. Hisse senedi piyasaları 1982’de başlayan 41 yıllık boğa hareketinin sonuna yaklaştı. ABD merkez bankası 2022 Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirveye ulaşan yüksek enflasyonu durdurmak amacıyla faiz oranlarını 500 baz puan artırdı. Ama yüksek faiz ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı, işsizlik artıyor İmalat sektörü endeksi Haziran’da 46.3 ile hayal kırıklığı meydana getirdi.

Continue Reading

Gündem

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Published

on

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı hamleler yapıldı. Fakat şimdiye kadar istenilen sonuç alınabilmiş değil, Renault, yeni hamlesiyle pazardaki tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Renault küresel bir marka. Dolayısıyla sadece Avrupa değil, Asya’daki rekabete de ayak uydurması gerekiyor. Bunun için de ortalamanın üzerinde olan fiyatları biraz daha aşağılara çekmeleri gerekiyor. Nitekim bunu da yeni Clio versiyonuyla yapacaklar.

Hali hazırda Renault Clio, Türkiye’de de olduğu üzere en ucuz binek HB otomobillerden biri. Nitekim bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Lakin özellikle Asya pazarında Clio’dan çok daha ucuz olan otomobiller var.

Bilindiği üzere Çin, ucuz otomobil üretme konusunda bir dünya markası. Bu otomobillerin Türkiye ya da Avrupa’da çok fazla görülmemesinin temel nedeni ise Çin ve Hindistan’daki yoğun talep. Zaten bu iki ülkede 2.5 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak çok da kolay değil.

Continue Reading

Ekonomi

Borsada en çok kazandıran hisseler

Borsa, seçimden sonra ciddi bir artış gördü. Yurt dışı yatırımcının ağırlığı artarken yerli yatırımcının da gözü kulağı borsada en çok kazandıran hisseler gibi bilgilerde… Peki borsada en çok hangi hisse kazandırdı? Borsa 100 en çok kazandıran hisseler neler?

Published

on

Borsa İstanbul 100 endeksi bu hafta boyunca 6.400 bandındaki dirence takıldı. Hareketli bir seyir izleyen BIST100 endeksinde günlük hacim 90 milyar TL’yi bulu. Haftanın son iş gününde ise en çok yükselen sektör sigorta oldu. Ardından gıda, holding, teknoloji ve metal ürünleri yer aldı. Bankalar ise kısmi bir düşüş gördü. Yatırımcıların gözünde ise merak edilen konu en çok kazandıran hisseler oldu.

BIST100 en çok yükselen hisseler neler?
BIST100 en çok yükselen hisseler neler?

Peki Borsada en çok kazandıran hisseler neler? İşte BİST 100 en çok kazandıran hisseler:

BRYAT
TUKAS
BIOEN
ASUZU
DOAS
Bu hisseler arasında BRYAT ve TUKAS tavan fiyatından işlem gördü.

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise;

CANTE
ALFAS
PENTA
YKBNK
VAKBN

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem9 ay ago

Altında 900 liralık deprem: Büyük felaket geliyor

Gram altında anormal yükseliş durdurulamıyor. Hükümetin faiz kararlarının da pek etkisinin olmadığı altın piyasasının geleceğini Necmettin Batırel yorumladı. Son dönemde...

Gündem9 ay ago

Renault çıldırdı! 310 bin liraya Clio satıyorlar: Hemde Türkiye’de

Son dönemde Türkiye’de otomobil fiyatlarının normalin üzerinde seyrettiği inkar edilemez bir gerçek. Bu durumu normale çevirmek için hükümet tarafından bazı...

Gündem10 ay ago

Yaz aylarının kabusuna doğal çözüm! Sivrisineklere veda edin…

Birçok insan, sivrisinekleri uzak tutmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Sinek kovucu spreyler, elektrikli sinek öldürücüler veya sineklikler gibi çözümler etkili...

Gündem10 ay ago

‘Tek eşli erkek kendini kontrol ettirsin’ Müslüman Alimler Birliği üyesinden şok sözler

Müslüman Alimler Birliği Yüksek Konsey Üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdullah Yolcu, sosyal medyada tepki toplayan sözleriyle gündeme geldi.

Gündem10 ay ago

Tarikat kursunda ahırda kendini asmıştı! O Fahri imam serbest kaldı

Şanlıurfa'da yaşanan olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 'fahri imam', ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şanlıurfa'da yaşayan 12 yaşındaki...

Gündem1 sene ago

270 Bin liraya sıfır otomobil! Yanlış okumadınız: İkinci el fiyatından bile ucuz

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları bile milyon rakamları görmüşken, Çinli dev giriş seviyesindeki otomobiller ile Türkiye'ye giriyor.

Gündem1 sene ago

Hemen banka hesabınızı kontrol edin! Bakanlık açıkladı:2.7 milyar lira hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Nisan ayı itibariyle gerçekleştirilen yaşlılık ve engellilik aylığı ödemeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu....

Gündem1 sene ago

“Petrolde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” Dünya piyasalarını tedirgin eden açıklama: Benzin ve Motorine yeni zamlar mı geliyor?

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı, bazı ülkelerin üretim ve yatırımla mücadele etmesi nedeniyle 2024'te küresel piyasalar için petrol arzının talepten...

Gündem1 sene ago

Selçuk Geçer: Zengin olmak isteyen parasını buna yatırsın

Daha çok dolar hakkında yaptığı tahminlerle gündem olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son değerlendirmede yatırımcıya en çok kazandıracak formülü...

Trending