İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitlis’te düşen helikopterde şehit olan 11 asker törenle uğurlandı

Bitlis Tatvan‘da askeri helikopter düşmesi sonucu şehit olan askerler son yolculuklarına uğurlanıyor.

İlçeye bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından ambulanslarla Elazığ’a getirildi.

Şehit 11 asker için önce 8. Kolordu Komutanlığı’nda ardından havalimanında tören düzenlendi. Şehitlerden 5’inin naaşı Ankara’ya gönderildi. Şehitler için Başkent’te devlet töreni düzenlenecek.

Öğle saatlerinde Ahmet Hamdi Akseki camisinde düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.

6 şehidin naaşı ise defnedilmek üzere Kahramanmaraş, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Amasya ve Kayseri’ye gönderildi.

COUGAR TİPİ HELİKOPTER DÜŞTÜ

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere dün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi bir helikopter düşmüştü.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiği, 9 askerin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

KORGENERAL ERBAŞ DA ARALARINDA

Kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale), Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar), Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.

Yaralı askerler Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve Yüzbaşı Ender Uzunçakmak’ın (Ordu-Kabadüz) tedavileri sürüyor.

AS-532UL Cougar

COUGER HELİKOPTER HAKKINDA

AS-532UL Cougar tipi helikopterler Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine 1996 yılında girdi. Genel Maksat Helikopteri olan Cougar’lar daha çok arama kurtarma ve personel taşıma görevlerinde kullanılıyor.

Terörle mücadele harekatlarına da zaman zaman bu helikopterlerle personel ve malzeme sevki yapılıyor.

3 MÜRETTEBAT

9 ton yüklü kalkış ağırlığına sahip helikoptere güç, çift motorla sağlanıyor. Mürettebat 2’si pilot, 1’i uçuş teknisyeni olmak üzere 3 kişiden oluşuyor.

20 PERSONEL TAŞIYOR

Helikopter hava sıcaklığına ve bulunulan rakıma göre değişmekle birlikte ortalama 20 personel taşıyabiliyor.

Bitlis’te meydana gelen kazada da helikopterin içinde çok sayıda asker bulunuyordu.

Üretimi Fransız menşeli olan helikopter Eurocopter adıyla da biliniyor. Cougar’lar Türkiye, Fransa, Almanya ve İspanya dahil çok ülkenin ordusu tarafından kullanılıyor.

Yorumlar kapatıldı.