Connect with us

Sağlık

Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir? Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70’inde zeka geriliği vardır. %’10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir.

Published

on

Otizm belirtileri nelerdir? 

Bir çocuğa otizm tanısı konulabilmesi için aşağıda sayılan belirtilerden en az 6 tanesini taşıyor olması gereklidir.

Sosyal etkileşimde yetersizlik ( göz teması kuramama, yaşıtlarıyla ilgilenmeme ve oyun oynamama, normal mimik ve duygusal ifadeleri göstermeme, etkileşim başlatma ve sürdürmede zorluk)

İletişim bozukluğu (konuşamama, aynı kelimenin sürekli tekrarı (ekolali), konuşan çocuklarla iletişim kurmaya çalışmama)

Hayali veya sembolik oyunlar oynamama (hayali oyunlar kurmama, tekrarlayan basit aktiviteler, sürekli aynı rutin hareketleri tekrar etmek, bir nesnenin bir parçasına aşırı takıntılı olmak, duygusal olarak uyarılamama veya aşırı tepki)

Ayrıca otizmli çocuklar aşağıda sıraladığımız belirtilerin çoğunu gösterirler.

 • Göz teması ya yoktur yada kısıtlıdır.
 • Adı ile seslenince tepki vermezler
 • Aşırı hareketli veya hareketsiz olabilirler.
 • Çevreleri ile ilgilenmezler
 • Sarılma ve öpme gibi fiziksel temastan hoşlanmazlar.
 • Konuşmada gecikme vardır.
 • İnsanlarla iletişim yerine cansız varlıklarla ilgilenirler.
 • Topluluk içinde yaşıtları ile diyalog kurmazlar, oyunlara katılmazlar, kendilerini izole ederler.
 • Konuşmayı öğrenseler bile hep aynı kelimeyi tekrar ederler.
 • Konuşmayı iletişim aracı olarak kullanmazlar
 • Uygun olmayan cümleler kurar kalıp gibi konuşurlar.
 • Konuşma şekilleri ve ses tonları tekdüzedir.
 • İlgisiz şekilde her şeye gülebilir ve kıkırdayabilirler.
 • Bir cismin bir parçasına takıntı yapabilirler. ( örneğin sürekli arabanın tekerleği ile oynamak)
 • Bazı objelere aşırı bağlanabilirler.
 • Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda hırçınlaşabilirler.
 • Tekrarlayan bir hareketi örneğin el çırpma, zıplama, kendi etrafında dönme, sürekli öne arkaya sallanma, kanat çırpma gibi yaparlar.
 • Normal çocuklar gibi hayal kurarak oyun oynamazlar, arabaları dizer sürekli tekerini çevirirler.
 • Sürekli aynı oyunları oynarlar.
 • Bazıları çok inatçı ve hırçın olabilir. 
 • Sosyal ortama girdiklerinde aşırı korkup tepki verebilirler.
 • Sıklıkla yemek yeme bozukluğu gösterirler.
 • Kendilerine ve etrafındaki eşyalara zarar verebilirler.
 • Tehlikeye karşı duyarsızdırlar.
 • Acıya karşı duyarsızdırlar.
 • Yapılan espriyi veya imayı anlamazlar.
 • Normal öğrenme metotlarına duyarsızdırlar

Otizm tedavisi nasıl olur? 

Otizm tedavisinde erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.Tedavinin amacı otizmli bireyin sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirmektir. Bu amaçla davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanır. Uygulanacak tedavinin aileye uygun olması da önemlidir. Konuşma terapisi, motor yetenekleri artırmaya yönelik terapiler, sosyal ileşim becerisini kazandırmaya yönelik terapiler uygulanan tedaviler arasındadır. 

İlaçlar, depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk gibi otizme eşlik eden durumlarda kullanılabilir. 

Otizm tedavisinde ebeveyn eğitimi de son derece önemlidir. Otizm konusunda ailelere destek veren yasal sivil toplum kuruluşları vardır. 

Yetişkinlikte Otizm

Erken tanı konmuş ve yeterli tedavi edilmiş bazı yetişkin otizmliler çalışabilir ve kendi kendilerine yaşayabilirler. Zeka geriliği olanlar ve konuşamayanlar sürekli yardıma ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra üstün zekalı otizmliler, birçok alanda (resim yapma, müzik aleti çalma gibi) başarılı olabilir. Ancak sosyal becerileri her zaman sınırlıdır. 

Çocuğunuzun davranışlarının diğer çocuklardan farklı olduğunu düşünüyorsanız, yukarıda saydığımız belirtilerden bazıları çocuğunuzda varsa hiç vakit kaybetmeden bir çocuk psikiyatristi ile görüşmelisiniz. Unutmayın otizmde erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

About Post Author

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Sağlık

Menengiç kahvesi nedir nasıl yapılır? Menengiç kahvesinin yararları nelerdir? Sağlığa fayfalı mı?

Yapılan bir araştırmaya göre menengiç kahvesi Türk kahvesinden çok daha faydalı çıktı. Anteplilerin geleneksel içeceği olan menengiç kahvesi, hem lezzetli hem de bir şifa deposu.

Published

on

Yapılan araştırmalara göre menengiç kahvesi Türk kahvesinden daha faydalı. Gaziantep’te 1800’lü yıllarda Türk kahvesine alternatif olarak ortaya çıkan ve son yıllarda tüm Türkiye’de revaçta olan menengiç kahvesi hem normal kahveye lezzetli bir alternatif hem de bir şifa kaynağı.

Menengiç kahvesi, Latincesi pistacia terebinthus denilen menengiç ağacından üretilen bir kahvedir. Antep Fıstığı’nın aşılanmamış hali olan menengiç bitkisi Türkiye’nin Güneydoğu, Akdeniz ve Doğu Anadolunun belli bölgelerinde yetişen yabani bir bitkidir.

Çedene, bıttım, çitlembik, melengiç, sakızlak, çıtmık gibi yöreye göre değişen adlarla tanınan menengiç, özel olarak yetiştirilen bir bitki değil kırsal alanda dağlık bölgelerde doğal olarak yetişen bir ağacın meyvesidir.

MENENGİÇ KAHVESİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

1800’lü yılların başında Osmanlı Devletinin Arabistan’da yaptığı savaşlar sırasında Yemen’den Anadolu’ya yapılan kahve ticareti durur. Kahveyi çok benimseyen ve alışan yöre halkı kahveye alternatif bir içecek arayışına girer. Bunun sonucunda ise menengiç kahvesini keşfederler.

Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Aktarlarda satılan menengiç kahvesinin yapılışı çok basit.

İşte menengiç kahvesi tarifi…

Malzeme listesi:

2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi
2 fincan su veya süt
Toz şeker (isteğe göre)

Menengiç kahvesi yapılışı:

Cezvenin içerisine 2 buçuk kaşık menengiç kahvesi koyun.
Kahvenin üzerine süt ekleyin ve malzemeleri karıştırın.
Süt ve menengiç kahvesini iyice karıştırdıktan sonra ocağın üzerine alarak orta ateşte hiç karıştırmadan pişirin.
Kahve kabarıp taşma evresine geldiğinde ocağın altını kapatın ve fincanlara bölüştürün.

*Tarifte verilen ölçüler 2 kişiliktir. Kişi sayısına göre azaltıp arttırabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

MENENGİÇ KAHVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Antiseptik etkisi vardır. Vücuttaki enfeksiyonu giderir ve mikropları kırar. Öksürüğü yatıştırır. Solunum yollarına iyi gelir. Nefes darlığı çekenlerin ve astım hastalarının tüketmesi tavsiye edilir. Balgam söktürücüdür. Göğsü yumuşatarak kuru öksürüğe iyi gelir.

Kalp ve damar sağlığını korurken, ciddi sonuçlara yol alan kalp krizi ve felç hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Enerji verir. Ancak kafein içermez. Bu sayede kafeinin neden olduğu rahatsızlıkları yaratmaz. Böbreklerin düzenli çalışmasında katkıda bulunur.

Magnezyum içerir. A, C ve E vitamini bakımından zengindir. Kırışıklıkları azaltır ve cildi gençleştirir. Saçları ve cildi parlatır, güzelleştirir.

About Post Author

Continue Reading

Sağlık

Alkol zarar verir mi? Alkolün mideye zararı var mı? Alkol uyutur mu? Alkol ve karaciğer iltihaplanması

Alkolün zararları yıllardır konuşuluyor. Peki, alkol kişiyi nasıl etkiliyor? Alkol alan kişinin vücudunda neler oluyor?

Published

on

Beyni küçültüyor mu, üreme sağlığını olumsuz etkiliyor mu? Bu soruların yanıtını İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu verdi.

BEYNİNİZİN YÖNETİMİNİ KAYBEDEBİLİRSİNİZ

İlk yudumdan 30 saniye sonra alkol beyne ulaşır. Beyin hücrelerinin mesaj göndermek için kullandığı kimyasalları ve yolları yavaşlatır. Bu ruh halinizi değiştirir, reflekslerinizi yavaşlatır ve dengenizi bozar. Aynı zamanda düşünme ve yaşadıklarınızı belleğinize saklama yetinizi olumsuz yönde etkiler.

BEYNİ KÜÇÜLTÜYOR

Uzun süreli tüketilen alkol, beyninizin görünüm ve işleyişini de etkiler. Hücreler değişmeye başlar ve hatta daha da küçülür. Bu küçülmeyle birlikte; düşünme, öğrenme ve öğrendiklerinizi hatırlama beceriniz giderek azalmaya başlar. Aynı zamanda vücut ısınızın sabit tutulmasını ve hareketlerinizi kontrol etmeyi zorlaştırabilir.

UYUMANIZA DEĞİL; UYUŞMANIZA NEDEN OLUR!

Alkolün beyindeki yavaşlama etkisi sizi uyuşuklaştırabilir. Uykuya kolay geçtiğinizi düşünseniz de aksine derin uyku olan REM uykusuna geçemezsiniz ve vücudunuz gece boyunca alkolü işlemeye devam eder.

ARTTIKÇA HASTALIKLARLA KARŞILAŞMA RİSKİ ARTAR

Alkol midenizi tahriş eder ve midenizin daha fazla asit üretmesine neden olur. Yeterli asit ve alkol biriktiğinde mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Uzun süreli alkol kullananlarda reflü, mide ülseri, ince ve kalın bağırsak problemleri sık görülür. Pankreas, insülin ve bağırsakların yiyecekleri parçalamasına yardımcı olan diğer kimyasalları yapar. Ancak alkol tüketimi kimyasalların pankreas içerisinde kalmasına, iltihaplanmaya ve beraberinde ciddi bir hasara neden olabilir. Karaciğeriniz, içtiğiniz alkolün neredeyse tamamını parçalar. Bu süreçte birçok toksini işler. Zamanla aşırı içki, organı yağlı hale getirir ve kalın, lifli doku oluşturur. Bu kan akışını sınırlar; bu nedenle karaciğer hücreleri hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları şeyleri almazlar.

KALP RİTMİNİ BOZAR

Fazla alkol tüketimi kalbinizin ritmini bozarak kalp kasınızın zarar görmesine ve gelecekte kalp hastası adayı olmanıza neden olabilir.

VÜCUT SICAKLIĞINI DEĞİŞTİRİR

Alkol, kan damarlarını genişleterek cildinize daha fazla kan akışı oluşturur. Bu durum kısa süreli olsa da vücut ısınızın hızla yükselmesine ve kızarmanıza neden olabilir. Öte yandan, uzun süreli, ağır içki kan basıncınızı artırır. Vücudunuz stres hormonlarını serbest bırakır ve kan damarlarını daraltır, bu nedenle kalp kan pompalamak için çok daha fazla efor harcar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GİDEREK ZAYIFLATIR

Alkol, vücudunuz mikroplarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu beyaz kan hücrelerinin sayılarını düşürdüğü için bağışıklık sisteminizi de zayıflatır. Uzun süreli aşırı alkol tüketenlerin zatürre ve tüberküloz gibi akciğer hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

ÜREME SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER

Alkol içerisindeki güçlü kimyasallar, kadınlarda ve erkeklerde sonu infertiliteye giden sağlık problemlerine neden olur.

KEMİKLERİ İNCELTİR, KASLARI ZAYIFLATIR

Uzun süreli alkol kullanımı kalsiyum seviyenizi düşürür ve vücudunuzun yeni kemik inşa etmesini önler. Osteoporoz adı verilen bu durumda kemikleriniz incelerek kırılganlaşır. Ateş ayrıca kaslarınıza olan kan akışını sınırlar ve onları oluşturan proteinlerin yoluna girer. Zamanla, daha düşük kas kütlesi ve daha az kuvvete yol açar.

About Post Author

Continue Reading

Sağlık

HACAMAT NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? NEDEN HACAMAT YAPILIR?

Hacamat hekim tarafından belirlenen bölgelerde birikmiş toksik maddelerin dışarı alınması işlemidir. (Detoks işlemidir.) Vücudumuzda varolan 12 iletişim yörüngesinin üzerinde organların sağlıklı iletişimini engelleyen birikintilerin vücut dışına alınması işlemidir.

Published

on

Hacamat Tedavisi Nedir?
Kullanılacak kupa büyüklüğü uygulama yeri ve olgunun şikayetlerine göre belirlenir. Yeteri kadar toksik madde uzaklaştırıldığından emin olunduğunda işlem sonlandırılır ve Uygulama yeri usülüne uygun kapatılır. Pansumanlar 24 saat sonra açılır.

Hacamat Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar?
Uygulamadan önceki 2 gün hayvansal gıda alımı durdurulmalıdır ve bu sınırlama uygulama sonrası 24 saat sürdürülmelidir ancak Uygulamaya aç ve susuz gelinmemelidir. Uygulama sonrası kantoran yağı uygulamaları 24 saat sürdürülmelidir.

Hacamat Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hasta uygun pozisyonda yatırılır veya oturtularak kişinin kendini rahat hissedeceği pozisyon oluşturulur. Cilt temizliği sağlandıkdan sonra yeteri sayıda kupa kuru kupa uygulaması şeklinde en az 5 dk ilgili alana yeterli vakumda uygulanır. Bu sayede varolan hıltlar (toksik maddeler) cilt yüzeyine doğru yaklaştırılmış olur. Tek kullanımlık ve uygun kalitede kupalar ile sağlanan negatif basınç alanları kuru kupa uygulamasından sonra tek kullanımlık steril cilt kesisine uygun şekilde hazırlanmış kesici aletler ile ciltde sağdan sola doğru birbirine paralel yeterli derinlik ve uzunlukda (sadece dermis ve epidermisi) içeren derinlikde kesiler oluşturulur. Vakum uygulamadan toksik maddelerin çıkışı genellikle gözlemlenmemelidir. Kesi ile eş zamanlı kan çıkıyor oluşunu görmek genellikle kesinin uygun olmadığı derin olduğu anlamına gelir. Yani kupa dolusu kan çıkması genellikle beklenmeyen bir durumdur. Amaç zararlı ve toksik maddelerin dışarı alınması vücudumuzdaki varolan tüm vücudumuzun birbiri ile haber iletişimini sağlayan 12 meridyenin yolaklarındaki tıkanıklığın giderilmesidir. Çok fazla kan çıkartmak damardan kan almakdan farklı bir uygulama olmayacaktır. Hacamat uygulaması bilgi ve beceri isteyen bilimsel bir uygulamadır. Bu sayede insanlar şifa bulacaktır.

Hacamat Tedavisi Olmanın Riskleri Var Mıdır?
Hacamat uygulaması hekimlik eğitimi almış insan vücudu fizyolojisi, fizyopatolojisi, anatomisi, sterilizasyon, cilt bakımı, yara tedavisi gibi konularda eğitim almış diplomalı tıp doktorları tarafından yapılması kanunen ve hukuken doğru uygulamadır. Uygun steril şartlar ve tek kullanımlık steril malzemeler kullanılarak uygulanan hacamat asepsi ve antisepsi kurallarına uyulduğu sürece bir sorun yaratmamaktadır. uygulamada kupa büyüklüğü ve sayısı olgunu ihtiyacına göre belirlenir. Kupa sayısı çokluğu kesinlikle önemli bir kriter değildir. Özellikle zayıf vücut yapısına sahip, anemisi olan olgularda kupa sayısını fazla tutmak kişinin kendini kötü hissetmesine ve hipovolemi gibi tıbbi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Malesef tıp doktorları haricinde uygulayıcılar toplumumuzda zaman zaman sorunlar oluşmasına neden olabilmektedir. Sayı önemli uygulamalar yapan bu kişiler olumsuz sonuçlar oluşmasında etkili olmaktadır. Tedavi edici amaçla yapılan hacamat ilgili bölgede ağrıyı giderme, kanlanmayı arttırma ve birikmiş toksik maddelerin uzaklaştırılması amacıyla yapılır. Sünnet amaçlı hacamat uygulaması Hz. Muhammed (SAV) tavsiyesi ile yapılan genellikle bahar aylarında uygulanan belirli bölgeleri içeren uygulamadır ve sayı olarak tek sayıda uygulanmalıdır.

Hacamat Ne Zaman Yapılmalıdır?
Vücudun genel sağlıklı halinin sürdürülmesi ve detoks amaçlı hacamat uygulamaları her ayın belirli günlerinde uygulanmalıdır. Bilimsel olarak bu gereklilik dünyamızın uydusu ayın çekim gücünün en yüksek olduğu günlerdir. Bu günler tam dolunay görülmesini takip eden günler arasıdır. Sünnet hacamatı olarak bilinen ve Hz. Muhammed (SAV) tarafından öğüt verilen hacamat uygulamaları tam da bu günlere denk gelmektedir. Hicri ayların 17-19 ve 21. günleri hacamat uygulama günleridir.

Tedavi edici ve toksik maddeler ve birikintilerin uzaklaştırılması amacı hacamat uygulamaları için belirli günler tarif edilmemiştir. Yani hekim tarafından uygun görülen, hastalığı nedeniyle müracaat eden olgularda tedavi hemen planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Neden hacamat yaptırmalıyız?
Vücudumuza dışardan aldığımız ve hücrelerimiz tarafından oluşturulmuş toksik ve zararlı maddelerden vücudumuzu temizlemek için yaptırmalıyız. Ayrıca tüm organlarımızın ve sistemlerimizin birbirleriyle rahat haberleşebilmeleri için iletim yollarının aktif olmasını sağlamak için düzenli hacamat (yaş kupa) uygulaması sağlıklı bir beden için gereklidir.

Hacamatın vücudumuza etkisi nedir?
Sağlıklı, dirençli, canlı bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Toksik maddeler ve ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılması zihinsel ve fiziksel aktivite artışına neden olur.

Hacamat kimlere yapılmaz?
Kan pıhtılaşma sorunu olan olgulara yapılmaz.

Hacamat sonrası vücutta iz kalır mı?
Doğru yapılan hacamat uygulaması sonrası vücutta hiçbir iz kalmaz.

Hacamat günü nasıl belirlenir?
Acil bir uygulama gerekliliği olmadıkça hacamat dünyanın uydusu olan Ay’ın dolunay haline geldikden sonra küçülmeye başladığı zaman diliminde uygulanmaya başlanmalıdır. Bu zaman dilimi Ay’ın çekim gücü etkisi ile vücudumuzdaki toksik maddelerin (hıltların)cilt yüzeyine en yakın oldukları dönemdir.

Hacamat hangi bölgelere uygulanır?
Sünnet amaçlı yapılan hacamat noktaları Hz. Muhammed (s.a.v.)’in belirttiği alanlara uygulanır. Tedavi amaçlı hacamat uygulamaları ise ilgili organların vücuttaki temsil alanlarına ve ilgili bölgedeki özel noktalara uygulanır.

Hacamat ücretleri?
Tıp doktoru tarafından uygulanan hacamat tek kullanımlık ve steril malzemeler kullanılarak yapılması uygun olan hacamat uygulamaları ücreti kullanıcak malzeme, sayı ve süresine göre belirlenir.

Ortalama uygulama süresi ne kadardır?
Ortalama uygulama süresi 30-45 dk arasındadır.

Uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilecek husular?
Uygulama öncesi 2 gün ve sonrasında 1 gün hayvansal besinler alınmamalıdır. Uygulayıcı mutlaka abdestli olmalı ve uygulama sırasında hacamat duaları okumalıdır. Hacamat yaptıran olgu müslüman ise onunda abdestli olması ve uygulama sırasında dua okuyup şifa istemesi uygundur. Hacamat uygulanacak müslüman olmayan olgularda hayvansal gıda alımı dışında dikkat edilecek bir husus yoktur.

About Post Author

Continue Reading

Kaçırmayın

Gündem2 ay ago

Milyonlarca Emeklinin Cüzdanı Parayla Dolup Taşacak! Geri Ödemesiz 18.000 TL Hesaplara Yatıyor

Rekabetin yükselmesi ve müşteri taleplerinin evrim geçirmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok banka promosyon kampanyalarına büyük önem veriyor. Bu bağlamda, bir...

Gündem2 ay ago

MEB’den 81 İlde Son Dakika Kararı! Tüm Kademelerde Dersler İptal!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ererken öğrenciler için önemli bir karar aldı. 81 ildeki tüm ilkokul,...

Gündem2 ay ago

Finansal Sorunlara İş Bankası’ndan Çözüm: 300.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatı!

İş Bankası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve geri ödeme seçeneklerini duyurdu. İş Bankası müşterileri, 36 aya kadar vade seçeneğiyle ihtiyaç...

Gündem2 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ÖTV Sürprizi! Fiat Doblo ve Fiorino’da ÖTV Muafiyeti Var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖTV’siz ticari araç satışı müjdesini verdi. Sıfır araç almak isteyenler için büyük bir fırsat olan bu...

Gündem2 ay ago

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? 800 Bin TL Konut Kredisi Hangi Bankada Daha Uygun?

Konut kredisi arayanlar için faiz oranları önemli bir karar faktörüdür. Ev sahibi olma hayali kuruyorsanız, konut kredisi faiz oranları sizin için...

Gündem2 ay ago

Worldcard Sahiplerine Müjde! Akaryakıtta 150 TL Tasarruf Edin!

Akaryakıt alırken avantajlı bir fırsat yakalamak isteyenler için müjdeli haber! Vakıfbank tarafından başlatılan yeni kampanya kapsamında, Worldcard ile yapılan akaryakıt...

Gündem2 ay ago

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belli Oldu! Bakanlık Hesaplara 7.608 TL Yatırdı

Aile Bakanlığı, kronik hastalıklarla mücadele eden vatandaşları sevindiren bir adım daha attı. Yayınlanan yeni bilgilere göre, Kronik Hastalık Yardımı programı...

Gündem2 ay ago

İŞKUR’dan Yeni İş İlanı: Kamu ve Özel Sektör İçin Çeşitli Kadrolarda Personel Alımı!

İş arayan vatandaşlar için İŞKUR’un kapıları yeniden açılıyor! Son zamanlarda yayınlanan yeni personel alımı ilanı, özel sektörde ve kamuda birçok...

Gündem2 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emekliye Zam Müjdesi! Resmi Açıklama Geldi: 10.000 TL Zam Yapıldı

GECE bu haberi duyan emekliler için büyük bir ferahlık sağlayacak gelişmeler yaşanıyor. Yarın, emekli maaşlarına yapılan artışla birlikte EMEKLİlere 10.000...

Trending